Lahkunud guru 13 soovitust investeerimiseks

„Mitte ükski asi ei ole selles äris iial - iial - tõenäolisem kui 80 protsenti,“ ütles rahahaldusguru Peter Bennett investeerimise kohta.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Mait Kraun • 25 detsember 2016

Meie seast lahkunud investeerimisguru Peter Bennett, kes keeldus raamatu kirjutamisest, sest tema meelest mahuvad peamised investeerimistarkused ühele leheküljele, jättis endast maha palju tarkusi, kirjutab MarketWatchi kolumnist Brett Arends.

Eelmise aasta suvel suri 70. eluaastates Peter Bennett, kes tegutses Londonis rahahaldurina. Ta juhtis väikese hulga jõukate klientide vara ja hoidis madalat profiili. Arends kirjutab, et hämmastaval komber suutis ta ületada turgu mitu kümnendit järjest, igasuguses keskkonnas ja väikeste riskidega.

Bennettil oli magistrikraad, kuid ta ei ajanud asju keeruliseks. Otsuseid tegi ta omamata mingit erilist ligipääsu, tehnoloogiaid või informatsiooni. Kord keeldus ta ka investeerimisest raamatu kirjutamisest. „Kõik, mida on vaja teada, mahub ühe lehekülje peale,“ põhjendas ta.

Arends meenutas, et kogu Bennetti tarkus tuli lühikesest nimekirjast kasulikest põhimõtetest. Ta oli alati investori poolel ning püüdis üle trumbata Wall Streeti ja Londoni börsihaisid.

"Üks satiirik kirjutas, et Wall Street on täis eksperte, kes pole kunagi eksinud. Lubage mul edasi anda tarkusi inimeselt, kes eksis harva," kirjutab Arends lahti oma sõbra investeerimispõhimõtted.

1) Osta odavalt ja müü kallilt

See ongi eesmärk. Kui see tundub liiga ilmselge, tasub heita pilk Wall Streetile ja mujale – inimesed ajavad taga kiiresti kasvavaid turge ja lähevad trendidega kaasa. Nad ostavad kallilt ning sageli peavad lõpuks müüma odavalt ja kahjumiga.

2) Ole ettevaatlik iga uue asjaga 

Siin ei ole ühtegi erandit. Wall Street surub alati peale „uut ajastut“ või „uut paradigmat“, kuid investoritele on see tavaliselt sama vana lugu. Selle asemel hoia oma pea selge ja keskendu pikaajalisele vaatele. Turud pöörduvad alati tagasi tasakaalupunkti. Asjad juhtuvad uuesti. Inimese loomus ei muutu.

3) Osale hullumeelses turumullis, kui tahad 

Bennett teenis tehnoloogiamulli (dot-com bubble - toim) ajal oma klientidele raha, kuigi ta teadis, et see mingil hetkel lõhkeb. Turu pöördumisel tuleb sellest aga võimalikult kiiresti välja saada.

4) Ära aja kunagi segamini lühiajalist kauplemist ja pikaajalist investeerimist 

Kui tahad kauplemisega teenida, pead olema ülimalt distsiplineeritud. Pane kõigepealt paika hinnatase, kus sa müüma hakkad - näiteks 20% langus - ja hoia selle kramplikult kinni. Kui sa nii ei tee, või veel hullem, hakkad läbikukkunud panuseid nimetama pikaajaliseks investeeringuks ja hoiad neist kinni, oled teel hävingusse.

5) Ära võta investeerimismaailma eliiti ülemäära tõsiselt

Nad on liiga traditsioonilised, liiguvad karjas ja nende esimene eesmärk on kaitsta oma karjääri, mitte sinu raha. Eriti kehtib see rahahaldurite ja analüütikute kohta. Nende analüüsid on sageli pinnapealsed ning asjatundmatud. Oma prognoosidega tahavad nad ainult klientidele muljet avaldada. Näiteks kui nad on Dow Jonesi ja S&P 500 indeksite pärast positiivselt meelestatud, tasub olla ettevaatlik, ja vastupidi. Bennett vaatas näiteks jaanuaris algava aasta prognoose ja võttis neid risti vastupidisena.

6) Väldi viimaseid moetrende 

Kui rahahaldurid hakkavad hooplema, kui palju neil on vara, millel läheb parasjagu väga hästi (tehnoloogiaaktsiad 1999. aastal, pangad 2007. aastal ja arenevad turud 2011. aastal), siis on aeg müüa.

7) Otsi investeeringuid, mida eliit ei julge teha

Bennett ostis viis aastat tagasi näiteks Jaapani aktsiaid. „Keskmine rahahaldur sööks enne sidrunit, kui investeeriks Jaapanisse,“ ütles ta toona Arendsile. Sellest ajast saadik on sealne turg kahekordistunud.

8) Tee kodutööd 

Loe ajalehti, loe uuringuid, loe kõike. Enamik inimesi Wall Streetil ei tee seda ja nii saad võimaluse neile ära teha. Loe ka ajalugu nii äride, Wall Streeti kui ka peaaegu kõige muu kohta. Bennett olevat alati öelnud, et uuele investorile on palju olulisem õppida tundma Wall Streeti ja investeerimise ajalugu kui rahandust.

9) Osta kauakestvaid varaklasse, kui nad on tipust langenud kaks kolmandikku 

Kui sa seda teed ja suudad investeeringust kinni hoida, on hea võimalus, et kahekordistad viie aasta jooksul oma raha. Kuid selleks tuleb olla kannatlik ja närvid peavad vastu pidama.

10) Hoia asjad lihtsana

Väldi keerulisi investeerimisskeeme, -plaane ja -tehnikaid. Mida vanemaks Bennett sai, seda rohkem ta veendus, et liigne tarkus peidab endas ohte. Kui ta suhtus turgu pessimistlikult, ei panustanud ta turu langusele. Ta lihtsalt hoidis oma varasid rahas. Kui ta oli optimistlik, siis ta ei proovinud leida võidukaid aktsiaid, vaid ostis tavaliselt indeksit.

11) Väikese turuväärtusega aktsiatega võid turgu ületada 

Bennett teenis head raha sellega, et investeeris ettevõtetesse, mida ta hästi tundis. Eriti siis, kui need olid piisavalt väiksed, et suuremad investorid neid tähele ei pannud. Ülekaalukad teadmised võivad tuua ülekaalukat tulu.

12) Miski ei ole kindel

„Mitte ükski asi ei ole selles äris iial - iial - tõenäolisem kui 80 protsenti,“ meeldis Bennettile öelda. „Seega ei tohi kunagi oma maja mängu panna.“ Ta panustas ühele positsioonile tavaliselt 5-10 protsenti portfellist ega teinud kunagi suuri ja hullumeelseid panuseid.

13) Ole ettevaatlik

Peter ütles alati, et 50protsendilise kahjumi tasategemiseks on vaja 100protsendilist kasumit. Seega seadis ta esiplaanile alati kapitali tagasiteenimise, mitte kapitalilt tagasiteenimise. Selleks julges ta alati hoida suurt osa portfellist lihtsalt rahas.

Hetkel kuum