• Jaga lugu:

  Noor, pane liitintress enda kasuks tööle!

  10euroneFoto: EPA

  Liitintress on võimas tööriist ja kui seda kannatlikkuse ja järjepidevusega ühendada, on tulemused investeerimises väga head. Eriti noorte jaoks.

  Igal aastal lõpetab Eestis gümnaasiumi tuhandeid inimesi. Kõik need inimesed peavad hakkama oma raha juhtima ja tegema otsuseid, mis mõjutavad tugevasti nende finantsilist tulevikku. Vastused tuleb leida mitmetele küsimustele. Kui palju raha kulutada? Kui palju säästa? Kas alustada investeerimisega?
  Noored, kes hakkavad oma tulevikku suunama, peaksid aru saama ühest kontseptsioonist – liitintressist. Just liitintress on see, mida mõjutab eriti suurelt just sinu vanus. Mida varem alustad, seda kiiremini on võimalik finantsiline vabadus saavutada. Muidugi tuleb liitintressist kasu lõikamiseks alustada ka investeerimisega. Aeg on selle juures ülimalt tähtis, kirjutab CNN Money.
  Liitintressi jõud
  Investeerimise juures ongi kõige tähtsam faktor aeg. Ka neil inimestel, kes on 25-30 aastased, on piisavalt aega, et liitintressi võlusid ära kasutada.
  Aja tähtsus avaldubki just liitintressis, mis sisuliselt tähendab seda, et sinu raha kasvab teatud protsendi võrra igal aastal (keskmine tootlus). See raha, mida sa investeerimisega igal aastal teenid, hakkab omakorda kasvama. Mida kauem raha kasvab, seda rohkem hakkab seda igal aastal juurde tulema. Mida varem alustad, seda kiiremini saavutad finantsvabaduse.
  Allpool välja toodud tabel näitab, millist jõudu liitintress omab. Kui palju võiks raha kasvada 30, 40 või 50 aasta jooksul? Allpool on välja toodud, kui suureks 1000 eurot kasvab (erinevate tootluste juures).
  Tootlus 30 aastat 40 aastat 50 aastat 5% 43227040 11 467 7% 7612 14 974 29 457  9%13268  31 40974 358
   
   
   
  Ei ole üllatav, et mida kauem raha kasvab, seda suurem on portfell. Aga vaadake, kui palju iga järgneva 10aastase investeerimisperioodi lisandumine portfelli väärtust kasvatab. Kui sinu portfelli iga-aastane keskmine tootlus on 7 protsenti, siis 30 aastaga saab 1000 eurost 7612 eurot. Järgneva 20 aastaga summa aga neljakordistub.
  Kõrgem tootlus on samuti abiks, aga seda on turgudel küllaltki keeruline saavutada. Palju kergem on investeerimisega lihtsalt vara alustada.
  Investeeri varakult ja lisa raha kogu aeg juurde
  Raha juurdelisamine aitab portfelli tunduvalt kiiremini kasvama panna. Tõsi, 1000 euro investeerimine 50 aastaks on parem kui 30 aastaks, aga pidev raha juurdelisamine suurendab sinu investeeringute väärtust eriti kiiresti.
  Allpool on välja toodud graafik, mis näitab, kuidas igal kuul tehtav investeering ajas kasvab (näites on arvestatud 7protsendilise tootlusega). Kui sa alustad 20aastaselt ning investeerid iga kuu 100 eurot, siis on sul 70daks eluaastaks rohkem kui pool miljonit eurot. Kui sa investeerid iga kuu 500 eurot, saab sinust pensionieaks multimiljonär.
  Igakuine investeering*30 aastat 40 aastat 50 aastat 100 eurot 121 997262 481544 807 300 eurot 365 991 787 404 1,63 mln 500 eurot609 985 1,31 mln2,72 mln
  *7 protsendilise aastatootluse juures
   Varakult alustamine ja regulaarselt investeerimine on parim viis, kuidas oma jõukust pikaajaliselt kasvatada. Väga tähtis on ka järjepidevus. Kui sa tekitad omale harjumuse alla oma võimete elada, saad tulevikus kindlasti jõukaks.
  Kuidas alustada investeerimisega?
  Oletame, et suudad säästmise muuta harjumuseks. Nüüd tuleb leida mooduseid, kuidas oma raha ära investeerida. Inimesed arvavad ekslikult, et investeerimine on väga keeruline. Tegelikult see nii ei ole. Lihtsaid viise alustamiseks on mitmeid.
  Indeksfond, mis järgib Standard & Poor’s 500 indeksit (500 USA suurimast ettevõttest koosnev aktsiaindeks), on hea viis alustamiseks. Indeksisse saab investeerida erinevate börsil kaubeldavate fondide kaudu (ETF), mida saab osta nagu aktsiaid. Näiteks võib tuua Vanguard 500 Index Fundi või SPDR S&P 500 ETFi – need on head kohad, kust alustada. See on turvalisem variant kui üksikaktsiate valimine, sest riskid on madalamad.
  Selleks, et terve maailma aktsiaturule investeerida, tuleb osta näiteks Vanguard Total Stock Market Index Fundi või Vanguard Total Stock Market ETFi – need järgivad kogu maailma aktsiaturgude käekäiku.
  Noor investor ei peaks ka kriisi kartma. Merriman Wealth Managementi asutaja ja mitme investeerimisalase raamatu autori Paul Merrimani andmetel on alates 1928. aastast (vahetult enne suurt depressiooni) S&P 500 indeksi 50aastaste perioodide tootlus olnud keskmiselt 11 protsenti. Kõige halvema perioodi tootlus on olnud 7,7 protsenti. Seega ei peaks pikaajaline investor, kes on veel noor, väga palju muretsema.
  Alustav investor peaks kursis olema, milliseid vigu tuleks investeerimisel vältida. Millised need apsud on ning kuidas neid vältida, saab kuulata siit. Investor Toomase soovitusi algajale investorile saab lugeda siit. Tallinna börsil investeerimise kohta saab pikemalt lugeda siit.
   
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Massiimmigratsiooni hirmujutu ees põnnamine hoiab majandust kinni
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Balti aktsiaturg jätkas nädalat miinuses
Balti koondindeks Baltic Benchmark langes täna 1,92%; põhinimekirjast sulgusid plusspoolel vaid kolm aktsiat.
Balti koondindeks Baltic Benchmark langes täna 1,92%; põhinimekirjast sulgusid plusspoolel vaid kolm aktsiat.
Klotsifirma lööb keset pandeemiat rekordeid
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Euroopa andis Tallinna Haigla ehitamisele rohelise tule Puudu on 140 miljonit
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.