Kaspar Allik • 8. jaanuar 2018 kell 10:00

Mikk Talpsepp: ma ei oodanud, et 2017. aastal tõus jätkub

Kriisile panustanud Mikk Talpsepp jagab mõtteid turu kohta.  Foto: Andres Haabu

Läinud aastal turgude langust oodanud ning enam kui 75protsendise miinusega lõpetanud Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp leiab, et eelkõige on turge toetanud rahatrükk ning ta ei imestaks, kui Dow Jonesi indeks ületab peagi ka 35 000 punkti piiri.

Talpsepp märkis Äripäevale antud intervjuus, et ta ei oodanud ta, et turud suudavad 2017. aastal tõusu jätkata, vaid arvas, et kõigepealt näeme me kriisi ning erakordne aktsiate tõus ja inflatsiooni väljumine kontrolli alt tulevad alles järgmises tsüklis.

Mis on tõusu põhjuseks?

Turgude tõusu põhjuseid on mitu. Eelkõige on turge toetanud rahatrükk, alates 2008. aastast on raha kogus maailmas kolmekordistunud, on kasvanud ka majandus, aga rahatrükk on olnud sellest palju võimsam. Samal ajal on meil tegemist maailma ajaloo kõige madalamate intressimääradega, mis on soodustanud laenamist ja muutnud raha sisuliselt väärtusetuks, mis küll seni inflatsioonis kajastanud ei ole, sest raha ei ole jõudnud kõikide inimesteni.

Eelmisel aastal andis tuge turgudele ka Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, kes on kavandanud maksukärpeid. Selle ohjeldamiseks kaalub USA Föderaalreserv intresside kiiremat tõusu. Turgude tõusu on vedanud nii aktsiate tagasiostud, ülevõtud ja ühinemised kui ka säästude jõudmine börsidele. Seda kõike on toetanud meeletu rahatrükk, mis jätkub ka tulevikus.

Eelmine aasta oli ka selles suhtes äärmuslik, et turgudel ei ole esinenud ehmatusi juba 14 kuud, samas kui keskmiselt on üks ehmatus iga 2–3 kuu kohta. See on toonud kaasa ajaloo madalaima volatiilsuse, mis on teinud mugavaks täiendavate vahendite investeerimise, sest tundub, et riski on vähe.

Kas uue tähiseni jõudmine oli ootuspärane?

Ma ei oodanud, et turud suudavad 2017. aastal tõusu jätkata. Olen arvanud seda, et enne näeme me kriisi, erakordset aktsiate tõusu ja inflatsiooni kontrolli alt väljumist näeme alles järgmises tsüklis. Siiamaani arvan, et järgmine tõusutsükkel pärast järgmist kriisi saab olema erakordne – raha on juurde trükitud nii palju, et see lõpeb erakordse inflatsiooniga paljudes maailma riikides ja piirkondades. Pakun, et järgmises tsüklis saab Hiina inflatsioon olema kaugelt üle 10% aastas ja kuigi hindade baasilt võib tunduda, et Hiina raha on odav, siis saame siiski näha suurt inflatsiooni, kui madratsi alla kogutud raha püütakse kulutada. Kui see algab, siis näeme raha väärtuse kokkukukkumist, mille ohjeldamisega saavad olema suured probleemid. Kõik see on tinginud krüptovaluutade tekkimise, mis omakorda on väga suur oht ja võimalus inimestelt raha välja petta.

Mida ootate Dow'lt lähitulevikus?

Ma ei imesta, kui Dow Jones ületab peagi 30 000 punkti piiri ja ka 35 000 punkti piiri. Börs on nagu kapriisne naine. Kui börs on muutunud ebaratsionaalseks, on rumal eeldada, et ebaratsionaalne käitumine kohe muutub, enne võib börs minna palju ebaratsionaalsemaks.

Kas investoril on liiga hilja vankrile hüpata?

Arvan, et järgmised 20–30 aastat on väga hea olla investor ja väga halb on omada raha. Kuigi arvan, et potentsiaalne kriis ei ole kaugel, arvan, et järgmine tsükkel saab olema erakordne, sest järgmises kriisis tulevad ilmselt veelgi erakordsemad meetmed, mis võivad raha usaldusväärsuse hävitada. Järgmises tsüklis võime näha ilmselt Dow Jonesi liikumist 50 000–60 000 punkti peale, võib-olla isegi 100 000 punktile. Enne järgmist tsüklit aga ootan kriisi, mis võib Dow Jonesi viia ka madalamale kui 15 000 punkti. Aeg näitab.

Hetkel kuum