Kuidas investeerides vähem makse maksta?

15. mai 2018, 06:00
maksud
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180515/BORS/180519845/AR/0/AR-180519845.jpg
Ainult tellijale

Kõige valusamalt saavad maksustamisega pihta eraisikuna toimetavad väikeinvestorid, kuid riske leidub ka ettevõtte alt raha turgudele viies, tõdeti Jaak Roosaare, Märten Kressi ja Kristi Saare poolt korraldatud aktsiainvestorite koolituspäeval.

„Eraisikuna investeeringuid tegevad väikeinvestorid maksavad teatud olukordades maksudeks summaarselt teenitud kasumi suhtes ära rohkem kui kehtiv 20protsendiline tulumaksumäär nõuaks,“ rääkis naisinvestorite klubi asutaja Kristi Saare koolituspäeval. „Eriti valus on selline maksustamine siis, kui teenitud raha kohe ei kasutata, vaid see suunatakse edasi uutesse investeeringutesse,“ leidis ta.

„Mida kaugemale saad maksukohustust edasi lükata, seda kiiremini kasvab sinu portfell,“ rõhutas Saare seejuures maksukohustuse ajastamise olulisust. „Eesti maksusüsteem on üles ehitatud nii, et reeglina maksustakase rikkaks saamist, mitte rikas olemist – meil puuduvad igasugused luksusmaksud, kuid selle asemel maksustatakse jooksvat tulu teenimist,“ selgitas ta.

Kasuta investeerimiskontot

Eraisikuna on Saare kinnitusel kõige lihtsam maksukohustust ajastada aktsiainvestoril. „Alates aastast 2011 käiku tulnud inveseerimiskonto süsteem lubab eraisikul lükata maksukohustust edasi seni, kuni raha reaalselt kasutusse võetakse,“ selgitas ta. „Makse hakkad maksma sellest hetkest kui olede investeerimiskontolt võtnud välja rohkem raha, kui sinna sisse pannud,“ märkis Saare.

Samas peab investeerimiskonto kasutaja oma tuludes igal aastal maksu- ja tolliametile aru andma ning see, kui lihtne või keeruline see kokkuvõttes on, sõltub juba investeeringuid vahendavast pangast. „Näiteks LHVs on võimalik oma tehingute raport maksuametisse saata paari klikiga, mõnes pangas on aga rohkem käsitööd ja pead ise tehingud sisse trükkima.“

Seejuures on oluline aga jälgida, et maksuametile saaks tuludeklaratsiooni täitmisel edastatud ka aktsiate soetusmaksumused. Kui süsteem märgib need vaikimisi nullina, kuulub maksustamisele kogu müügilt saadud summa, mitte ainult teenitud kasum.

Eraisikuna aktsiatesse investeerides on aga kõige suuremaks murekohaks tehingute tegemine rahvusvaheliste maaklerite juures, mis reeglina on pankade poolt pakutavatest teenustest odavamad. „Hetkel kehtiva seaduse alusel saab investeerimiskontona deklareerida ainult OECD või Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi krediidiasutustes avatud konto,“ tõdes Saare.

Kuna aga näiteks välismaaklerid Interactive Brokers ja LYNX on maaklerifirmad, mitte pangalitsentsi omavad krediidiasutused, ei saa seal avatud kontot investeerimiskontona deklareerida. „Selliste maaklerite juures kontot avades kaotab Eesti eraisikust investor tänase seaduse mõistes õiguse ja võimaaluse tulumaksukohustust edasi lükata,“ nentis Saare.

Lahenduseks ettevõte

Kui näiteks aktsiainvesteeringute puhul on eraisikul investeerimiskontot kasutades maksutamist edasi lükata kuni kasumi realiseerimiseni ehk kontolt välja kandmiseni, pole see lisaks välismaakleritele võimalik ka mitmete teiste varaklasside puhul. Siinkohal on abiks ettevõte, millesse teenitav kasum ei kuulu enne selle välja võtmist maksustamisele sõltumata sellest, milliste varaklasside abil see on teenitud.

„Sisuliselt käib juriidilise isiku tegevus pea samamoodi kui investeerimiskontot kasutaval eraisikul,“ rääkis Saare. „Maksukohustus tekib, kui hakkad ettevõttest dividendidena raha välja võtma, samas on ettevõttel võimalus näiteks arvata kuludesse igasugused aktsiate ostu- ja haldustasud, millel võib olla oma väärtus välisaktsiatega kauplemisel,“ kirjeldas Saare ettevõtte eeliseid eraisikuna investeerimise ees.

Seejuures on ettevõtte alt investeerimisel ka üks suur fundamentaalne miinus. „Nimelt on teistelt ettevõtetelt saadud dividendid kokkuvõttes topelt maksustatud, sest kui üks ettevõte on teise aktsionär, siis ühelt ettevõttelt teisele makstud dividendid on maksuvabad vaid siis, kui omatakse rohkem kui kümnendikku ettevõttest,“ selgitas Saare. Vastasel juhul tuleb raha oma ettevõttest välja võttes juba korra maksustatud omanikutulult uuesti tulumaksu maksta.

Lisaks tuleb ettevõtte alt investeerimisel arvestada LEI-koodi vajadusega, mis kujutab endast 50-100 eurost iga-aastast väljaminekut, ning raamatupidamiskuluga. „Vahet pole, kas ostad raamatupidamisteenuse sisse või rakendub sinu enda ajakulu,“ ütles Saare.

Maksuvaba käive

Maksueksperdi ning Ernst & Young Balticu partner Ranno Tingase sõnul tuleb ettevõtte alt investeerides arvestada aga ka sellega, et finantstehingud on maksuvaba käive ning reeglina on sellist ettevõtet ka keeruline käibemaksukohuslasena registreerida. „Kui see aga mingi valemiga õnnestub, siis sisendkäibemaksu ei saa maha arvestada,“ rõhutas ta. Eesti teenusepakkujad lisavad oma teenustasudele tavaliselt aga just käibemaksu.

Lisaks rääkis Tingas, et ettevaatlik tuleb olla ettevõtlusega seotud kulu defineerimisel. „Mitteseotud kulud maksustatakse tulumaksuga, nagu oleks kulutatud raha eratarbimisse võetud,“ selgitas maksuekspert.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2018, 17:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing