Investeeringud söövad ühisrahastuse kasumit

04. august 2018, 10:00
Pärtel Tombergi juhitav Bondora jõudis 2017. aastal selle ärimudeliga esimest korda kasumisse.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180804/BORS/180809868/AR/0/AR-180809868.jpg
Ainult tellijale

Majandusaasta aruannetest selgub, et sarnaselt eelmise aastaga on mitu ühisrahastusteenust pakkuvat platvormi endiselt kahjumis, kasuminumbri kasvu pärsivad ettevõtete hinnangul aga kasvu turgutamiseks tehtud investeeringud.

Välja joonistuva mustri kohaselt teenisid möödunud majandusaastal kahjumit eelkõige tagatud kinnisvara ning ettevõtlus- ja P2P laene väljastavad platvormid ehk Eesti kontekstis EstateGuru ja Omaraha. Tagatiseta laenude pakkujatest olid plussis kinnisvara finantseerimisega tegelev Crowdestate, P2P valdkonnas aga selle ärimudeli juures esimest korda Bondora.

P2P puhul on jätkuvalt miinuses arvete rahastamist pakkuv Investly. Kahjumis oli sarnaselt eelmise aastaga ka osaluspõhine ühisrahastusplatvorm Funderbeam ning Fundwise’il on augusti alguse seisuga majandusaasta aruanne esitamata. „Esitame selle järgmisel nädalal. Eelmise aasta lõpetasime väikese kahjumiga,“ ütles Fundwise’i tegevjuht Henri Laupmaa. „Sel aastal investeerime oma platvormi arendusse ja järgmise aasta esimeses kvartalis plaanime kasumisse jõuda,“ lisas ta.

Pankade kandadel

Ühisrahastusplatvormide majandustulemused ning käibe ja kasumi kasv.

„Jäime selle aastaga väga rahule, meie käive kasvas jätkuvalt väga kiirelt ning jõudsime ka kasumisse – selle ärimudeli juures on see esmakordne, varem oleme kasumit saanud vaid tarkvara pakkujana,“ rõõmustas Bondora tegevjuht Pärtel Tomberg. Tema kinnitusel kasvab Bondora ärimaht pidevalt ning seda on oodata ka sellelt aastalt.

Seejuures rõhutas Tomberg, et kasumi teenimine ei ole nende eesmärk. „Tahame üles ehitada lihtsa ja turvalise platvormi, mis aitab laenata teistest teenusepakkujatest ning pankadest parematel tingimustel ning võimaldab seejuures ka jaeinvestoritel nendesse laenudesse investeerida,“ viitas Tomberg sellele, et investeeringud on kasumist tähtsamad. „Meie nõukogu soovib, et püsiksime kasumiga nulli ümber, et selles raamistikus oma toodetesse, tehnoloogiasse ja turundusse panustada,“ selgitas ta.

Praegu on Bondora laenumahult aga astumas juba Swedbanki kannule. „Anname kuus keskmiselt välja 5 miljoni euro eest väikelaenusid, eelmine aasta oli see maht veel 3 miljonit – oleme jõudsalt kasvanud,“ rääkis Tomberg. „Usun, et oleme Swedbanki järel suuruselt 2.–3. kohal ning meie eesmärk ongi traditsioonilisele pangandusele järele jõuda.“

Kasum investeeringuteks

Käibe kasvu on märgata peale Funderbeami kõikide ühisrahastusplatvormide puhul, see tuleb aga suuresti investeeringute toel, mis vähendavad kasumit. „Tegime jätkuvalt investeeringuid täiendavasse tootearendusse ning turundusse kiire kasvu eesmärgil,“ nentis majandusaasta kahjumis lõpetanud Investly tegevjuht Siim Maivel. „Enamik meie kuludest käib läbi Eesti ettevõtte, kuna teenust ja tootearendust pakutakse siit, samas ei lähe Eesti ettevõttesse kogu tulu – näiteks Ühendkuningriigist saadavad teenustasud,“ põhjendas ta Investly raamatupidamislikku kahjumit.

Turunduse koha pealt nentis Maivel, et ettevõtetele suunatud krediidiäris on keeruline iseseisvalt kliente otsides hüppelist kasvu saavutada. „Sisuliselt maksame suure osa oma turunduseelarvest Facebookile ja Google’ile, samal ajal kui võiksime selle ressursi suunata klientidele lisandväärtuse loomiseks,“ selgitas ta. „Seetõttu võtsime Ühendkuningriigis suuna teha Investly faktooring kättesaadavaks pankade ja käibekapitali pakkujate partnerluse kaudu – nii saame kiiremini kasvada ja oma ressursse teenuse ning tehnoloogia täiendamisesse investeerida.“

Investeeringuid tegi möödunud majandusaastal ka kasumlik Crowdestate. „Suur osa teenitud kasumist on tagasi investeeritud ettevõttesse, eelkõige infotehnoloogiasse ja turundusse,“ rääkis Crowdestate’i tegevjuht Loit Linnupõld. „Sel aastal käivitame Itaalia kontorit, mis kindlasti saab mõjutama meie 2018. aasta majandustulemusi,“ märkis ta.

Sellegipoolest on Crowdestate olnud oma kõikidel tegevusaastatel kasumlik. „Piisav kasumlikkus on üldine indikatsioon investoritele ühisrahastusplatvormi jätkusuutlikkuse kohta ning loodame nii ärimahtu kui ka kasumit järgmistel aastatel kasvatada,“ ütles Linnupõld. „Kavatseme orgaaniliselt edasi kasvada, Itaalia kontori korralikult käima saada ning võib-olla jõuab sel aastal veel mõne välisriigi turu investeerimiseks avada.“

Turgutatakse kasvu

Investeeringud kannavad ka vilja ning nii on portaalide rahastatavad mahud kasvanud. „Maht on aasta-aastalt kasvanud ja see on järjepideva töö tulemus, teisalt on suurenenud ka meie investorite hulk ning nende investeeritava raha hulk,“ märkis Linnupõld. „Seega on uute investeerimiskõlbulike projektide leidmine oluline ning kuna kohalik turg on piiratud, siis on uutesse riikidesse laienemine vältimatu.“

Linnupõllu sõnul olid uute projektide ning kaasatud kapitalimahu eesmärgid mõnevõrra kõrgemad juba eelmisel majandusaastal. „Kuid kvaliteetseid projekte napib ning me ei ole pidanud otstarbekaks oma valikustandardit allapoole lasta – pigem teeme vähem, aga kvaliteetsemalt,“ sõnastas ta oma põhimõtteid. Sellegipoolest jäädakse eelmise majandusaastaga rahule ning Crowdestate’i rahvusvaheliste kasutajate arv jätkas samuti kasvamist. „Meie ligi 17 000 investorist pooled on pärist välismaalt ning usume rahvusvaheliste investorite proportsiooni edasist kasvu.“

Nii Eestis kui ka Ühendkuningriigis suutis mahtu kasvatada ka Investly, rahastades eelmisel aastal arveid 14,4 miljoni euro eest, mis on võrreldes aasta varasemaga pea 2,5 korda rohkem. „See annab meile rohkem kindlust, tagamaks jätkusuutlikku krediidipoliitikat kiire kasvu tingimustes,“ sõnas Maivel. „Lisaks liitus meie meeskonnaga pikaajalise rahvusvahelise kogemusega teenusejuht Calum Cameron, kes on meie organisatsiooni juhtimise protsessid uuele tasemele viinud,“ rõõmustas ta.

Rekordeid purustas ka Fundwise. „Näiteks joogitootja Nudist sai oma soovitud investeeringu 110 000 eurot kokku kolme päevaga ja saime kaasatud esimesed üle 100 000 euro suurused investeeringud,“ sõnas ta. „Kokku kaasati eelmine aasta meie vahendusel veidi üle 400 000 euro.“

Hapude laenude hulk ei suurene

Kuigi väljastatavate laenude maht kasvab, pole probleemsete klientide hulk suurenenud. „Proportsionaalselt ei ole mittetoimivate laenude maht Bondoras suurenenud, vaid pigem vähenenud,“ kinnitas Bondora tegevjuht Pärtel Tomberg. „Oleme krediidifaktooringut ning oma toote hinnataset parandanud ning meie eesmärk on riskitaset kogu aeg allapoole tuua,“ lausus ta.

Investly tegevjuhi Siim Maiveli sõnul on nende klientide maksehäirete määr korrelatsioonis majanduses toimuvaga. „Creditinfo andmeil oli 2016. aasta lõpus maksehäirega ettevõtete osakaal Eestis 3,4 ning 2017. aastal 3,3 protsenti – meie klientide seas on maksehäirete osakaal 2,5 protsenti rahastatud arvete kogusummast,“ selgitas ta. „See on püsinud stabiilsena läbi meie tegutsemise aja ning tänaseks on lahendatud 29 protsenti maksehäiretest,“ lisas Maivel. Tema sõnul on ülejäänud osa puhul võlamenetlus käsil ning on põhjust eeldada, et ka sellest saab suur osa korda.

Maiveli kinnitusel on suurendatud efektiivsust võlgike menetlemisel. „Suure panuse on sellesse andnud kogenud juristi Lauri Talumäe liitumine Investly majasisese õigusteemade juhina,“ ütles ta. „Varem kasutasime advokaadibürood, kuid info liikumine oli aeglane ning projektijuhtimine võttis mõttetult lisaressrussi,“ kirjeldas ta. Kuigi võlamenetlused on nüüd kiiremad, võib raha tagasitoomine kohtumenetlusest tulenevate ajaliste piirangute tõttu aega võtta siiski kuni 12 kuud. Maha on Investly aga kandnud 0,03 protsenti arvete kogusummast.

Crowdestate’i tegevjuhi Loit Linnupõllu kinnitusel tuleb ka neil aeg-ajalt maksehäireid ette, kuid ühegi projekti pärast muretseda ei maksa. „Hoiame näppu pulsil, suhtleme aktiivselt kapitali kaasanud ettevõtetega ning hoiame investoreid pidevalt kursis,“ rõhutas ta. „Meie eesmärk on kaasatud kapital koju tagasi tuua ja investoritele välja maksta.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2018, 17:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing