investor Toomas • 30. september 2015 kell 11:45

Investor Toomas: investeeriks Hillar Tederi firmasse?

Hillar Teder  Foto: Raul Mee

Lugesin Äripäeva Rikaste TOPi, mille tipus figureerib ka Hillar Teder, kes on osanik börsifirmas O’Key. Ettevõtte aktsia on aastaga järsu languse teinud ning see pani mind mõtlema, kas sealt võiks leida oma rahale hea töökoha.

Hillar Tederi varanduse väärtus on aastaga langenud 80 miljoni euro võrra ning ärimees ise rikaste edetabelis kukkunud kolme koha võrra, viiendaks. Põhjuseks on tema osalusega Venemaa jaekaubandusketi O’Key äriline ebaedu. Seda näitab ka O’Key aktsia, mis on kukkunud aastaga 10 dollarilt 1,55 dollarile.

Ebakindel Vene majandus

Võtsin O’Key aktsia luubi alla, et uurida, kas investorile oleks see aktsia atraktiivne. Kõigepealt lõin lahti analüütikute soovitused. 17 investeerimisfirmast on ainult üks, kes aktsiat soovitab osta ja selleks on Goldman Sachs, kellel on sellele 2,2dollariline hinnasiht. Kõikide analüütikute konsensus aktsiahinnale on 2,33 dollarit, mis on 50% üle tänase hinna. Kuid O’Key puhul ei maksa unustada, et selle suureks mõjutajaks on ebakindel Vene majandus.

O’Key on hüpermarketite kett ja seetõttu mõjutab seda otseselt ka Vene tarbijakindluse langus. Näiteks on rubla kurss teiste valuutade vastu oluliselt kukkunud ja seetõttu on välismaised kaubad Vene tarbijatele kallinenud. Augustis avaldatud andmed Vene jaeturu kohta näitasid, et toidu jaemüük kukkus Venemaal 10 protsenti, mis on suurim langus alates sellest, mil jaemüügiandmeid koguma hakati. Bloombergi andmetel on sellest otseselt mõjutatud kõik suuremad toidu jaemüüjad, sealhulgas ka O’Key.

Vene majanduse indikaatorid näitavad, et rahval läheb üha halvemini. Näiteks on kümnendat kuud järjest langenud venelaste elustandard. Augustis langesid Venemaal palgad võrreldes eelmise aasta sama ajaga inflatsiooniga arvestades 11 protsenti. See kajastus ka suuremate jaemüüjate augusti müüginumbrites, mis olid märgatavalt nõrgemad.

Kasum järsus languses

Analüütikute väitel pole O’Key ärimudel piisavalt paindlik, et kiiresti sortimenti muuta ja agressiivselt hindu kärpida, mida näitavad ka O’Key kolmanda kvartali nukrad tulemused. Kuigi käive suurenes võrreldes eelmise aasta sama ajaga 7 protsenti, 38,4 miljardi rublani, langes kasum aktsia kohta ligi 70 protsenti, 1,19 rublani.

Suve keskpaigas pikendas Euroopa Liit Venemaa vastu kehtestatud majandussanktsioone ja see mõjub kahjulikult kogu Venemaale. O’Key grupp on samamoodi üks nendest firmadest, keda pole sanktsioonide mõju jätnud puutumata. Seetõttu usun, et jaemüüja aktsiahinnal on praeguselt tasemelt veel langemisruumi.

Hetkel kuum