investor Toomas • 3. detsember 2015 kell 4:00

Investor Toomas: ehk nüüd on aeg mõtelda naftale?

Royal Dutch Shelli logo  Foto: EPA

Nafta on viimase aasta jooksul märkimisväärselt odavnenud ja toonud kaasa omajagu pea- ja südamevalu sektorisse raha paigutanud investoritele. Kas ehk nüüd, kui hinnad on sedavõrd madalalale kukkunud, oleks õige aeg raha musta kulda panna?

Esmaspäeval kukkus naftabarreli hind New Yorgis 41 dollari ning Londonis 44 dollari peale. Aastases võrdluses on musta kulla hinna langus mõlemas kohas olnud umbes 40%. Mõistagi ei tähenda odav hind veel seda, et nafta hakkab kallinema, aga praegusel hetkel võib näha juba mõningaid positiivseid signaale.

Guggenheim Securities analüütikud avalikustasid esmaspäeval analüüsi, mis on teistest sarnastest mõnevõrra optimistlikum nafta hinna tõusu suhtes. Nende hinnangul hakkab nõudlus kasvama prognoositust varem ehk järgmise aasta teises kvartalis, mis toob endaga kaasa musta kulla järjest kallineva hinna. Analüütikute prognooside järgi peaks tipp saabuma 2018. aastal, kui barrel naftat tõuseb 100 dollarini.

Võimalikule hinnatõusule räägib kaasa ka fakt, et S&P 500 indeksis on energial praegu madal osakaal ja suur lühikeseks müüdud aktsiate osakaal. See viitab, et nõudlus naftasektori aktsiate järele on tasakaalust väljas ja aktsiatel on juba suur tõusupotentsiaal vaid seepärast, et meelestatus muutub vähem negatiivseks.

Kui nafta hind peaks tõusma 100 dollarini barrelist, siis just praegu oleks õige aeg sektorist huvituval investoril enda positsioone ostma või suurendama hakata. Hea uudis on ka see, et kasu lõikamiseks ei pea panustama konkreetselt nafta hinna tõusule ega selle müümisega tegelevatele ettevõtetele. Valikus on suurel hulgal erinevates harudes tegutsevaid ettevõtteid.

Häid võimalusi on palju

Esmane valik oleks mõistagi mõni suur USA või Euroopa naftatootja nagu Exxon Mobi, Royal Dutch Shell, Chevron, BP, Total jpt. Enamike nende firmade aktsiagraafik näeb ühesugune välja - 2014. aasta keskpaigast ollakse märgatavalt alla tulnud. Siin on infot rohkem, kui ma jõuan selles artiklis kirja panna. Iga investor võiks vaadata endale ise, milline firma talle enim huvi pakub ja portfelli hajutamise mõttes miks mitte aktsiaid osta.

Ühe kiiresti tõusva haruna võib näha USAs maismaal naftat ammutavad firmad, kelle hinnad hakkavad ajalooliste andmete põhjal tõusutsükli alguses kõige kiiremini kasvama. Prognooside kohaselt kasvab maismaal ammutatava nafta hulk ning uute puurtornide lisandumisel peaks nende firmade kasumid 2018. aastal selgelt ületama 2014. aasta omi. Heade näidetena võib siin välja tuua näiteks Seventy Seven Enery, Helmerlich & Payne või Patterson-UTI Energy.

Nõudluse kasvust võidavad tõenäoliselt ka hüdrofrakkijad, kes ootavad kannatamatult turu taastumist. Mõned näited siin harus oleks Patterson-UTI, Halliburton ja C&J Energy. Avamere nafta ammutajate suhtes analüütikud ei ole paraku positiivselt meelestatud turu ületootmismahtude ja dünaamika tõttu. Ekspertide hinnangul võib selle sektori aktsiate tõus aset leida vaid raha üleüldisest sissevoolust energiasektorisse.

Praegu võib olla väga tulus aeg paigutada vaba raha naftaga seotud sektoritesse ja lasta sel rahulikult seista kaks kuni kolm aastat. Kui asi hakkab üles mäge minema, siis võib panuseid suurendada.

Hetkel kuum