investor Toomas • 18. detsember 2015 kell 13:45
Investor
Ainult tellijale

Investor Toomas: lugeja küsis nafta kohta

Statoili peakontor Norras Stavangeris.  Foto: Harald Pettersen - Statoil ASA

Hiljuti pöördus minu poole lugeja, kes küsis, et miks ma praeguse nafta hinna languse juures Statoili aktsiaid maha ei müü ja mis aktsiad võiksid musta kulla kukkumisest kasu lõigata.

Ostsin 6. augustil 330 Statoil ASA aktsiat hinnaga 136,58 Norra krooni aktsia. Tehingusummaks oli umbes 5000 eurot. Investeeringu ideeks oli panustada nafta hinna tõusule. Tol hetkel oli Brenti toornafta hind vajunud alla 50 dollari taseme ja pidasin seda heaks sisenemishinnaks. Nüüd on aga barreli hind kukkunud alla 40 dollari taseme ning lugeja Janar küsis, miks ma Statoili ei müü, ning soovitas mulle Neste aktsiat, mis tema sõnul teeb ilusat tõusu tippude poole.

Nagu ma ka 6. augusti kommentaaris põhjendasin, siis on Statoil väga pikaajaline investeering, kuna naftaturule kiiret taastumist pole oodata. Olen enda positsiooniga olnud plussis ning pole aktsiaid maha müünud ega müü ka praegu, kui aktsia hind on langenud. Kõik muutused aktsiaga toimuvad praegu ikkagi paberil, seetõttu tuleb kasum või kahjum ikkagi siis, kui positsiooni müün.

Põhja on keeruline ära arvata

Olen seda meelt, et nafta hinna põhja äraarvamine on vaat et võimatu ülesanne ja kui nafta hind peakski hakkama tõusma, ei pruugi see tähendada, et põhi on seljataha jäänud. Seega tasuks praegu naftaturul positsioonid sisse võtta ning ma ei välista ka seda, et ostan Statoili praegustelt tasemetelt juurde.

Janar küsis ka Neste kohta, kuna selle aktsia on praeguse nafta hinna languse juures võtnud hoopis suuna üles. Statoil ja Neste tegutsevad mõlemad küll energiasektoris, kuid nende ärimudel on pisut teistsugune. Statoil ammutab ise oma puurtornidega naftat ja müüb seda maailmaturule, Neste seevastu ostab naftat sisse ja töötleb seda ümber erinevateks kütusteks. Seetõttu pole ka imestada, et kui nafta hind langeb, teeb sama ka Statoili aktsia ning Neste aktsia hoopis tõuseb, kuna nafta sisseostuhind langeb. Siinkohal ei tasuks segamini ajada ka Statoil ASAt ja kütuse jaemüüjat Statoil Fuel & Retail.

Kuidas nafta hinna languse pealt teenida?

Janar soovis teada ka seda, mis ettevõtted lõikavad kasu nafta hinna langusest. Üheks selliseks on kindlasti rafineerijad nagu Neste. Samas naftapuurijate aktsia hind on üsnagi selges korrelatsioonis nafta hinnaga ja kes arvab, et naftabarrel võib kukkuda 20 dollarile, hoidku eemale. Võib ka ise teha põhjalikku analüüsi, otsida energiafirmasid, mis oleks võimalikult vähe mõjutatud nafta hinna muutusest. Fool.com kirjutas, et üks selline firma võib olla Magellan Midstream Partners, mis teenib peaaegu kogu oma tulu naftatoodete transpordist. Üks võimalus on osta ka odavlennufirmasid, mis lõikavad madalast nafta hinnast kasu. Miks mitte ka kodubörsil olev laevafirma Tallink.

Hetkel kuum