investor Toomas • 16 veebruar 2016

Investor Toomas: naftapulli embuses

Statoili Põhjamere naftaplatvorm.  Foto: Terje Tiits, Statoil Fuel & Retail Eesti ASi ä

Viimaste päevadega olen üha rohkem hakanud jälgima seda, mis toimub naftaturul, sest spekulatsioonid tootmise vähendamise üle on mõne päevaga pannud nafta hinnad rallima.

Täna ennelõunat rallisid nafta hinnad ligi 5 protsenti, reedel hüppas nafta hind lausa 11 protsenti. Taoliste liikumiste järgi võib järeldada, et hindu ei liiguta pelgalt ainult spekulandid, vaid naftaturul võib olla toimumas mingi suurem, fundamentaalsem muutus.

Nafta tootmise vähendamisest on hakatud üha rohkem rääkima ja hiljuti avaldati selle kohta ka raport, kus märgiti, et OPEC ehk Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon võib jõuda kokkuleppele tootmise vähendamises. Reuters kirjutas, et täna kohtuvad Katari pealinnas Dohas Venemaa ja OPECi suurim tootja Saudi Araabia esindajad, et arutada naftatootmise vähendamist. Paraku lõppes kohtumine otsusega külmutada praegused tootmismahud jaanuari tasemele. Kuid kohtumine andis vähemalt nii palju optimismi, et toodangu vähendamine ei pruugi olla midagi, mida arutada ei taheta, vaid OPECi riigid on vajadusel valmis tegema koostööd ka nendega, kes kartelli ei kuulu.

Nafta minu jaoks tähtis teema

Pärast Statoili aktsiate ostmist olen nafta hinnal tähelepanelikult silma peal hoidnud. Eks olen ka mina üritanud nafta hinna põhja vaikselt ära arvata. Kurb kogemus näitas mulle, et nafta hinna põhi ei olnud 50 dollarit, 40 dollarit ega ka 30 dollarit, sest hind kukkus kõigist kolmest läbi. Tegin nende põhjal ka enda investeeringuid Statoili.

Kui nafta hind kukkus alla 50 dollari, investeerisin 5000 eurot Statoili, kui see langes aga alla 30 dollari, ostsin juurde 3000 euro väärtuses Statoili aktsiaid. Teise ostuga vähendasin esimese ostutehingu miinust paari protsendini. Praegu tunnen, et olen turvavööga kinnitades seadnud end valmis peadpööritavaks sõiduks naftaturul.

Nafta – maailmamajanduse vereringe

Hiljuti ütles Vene naftahiiu Lukoili asepresident, et tehnoloogia vaatenurgast ei toimi maailm, kus naftabarrel maksab 30 dollarit. Nafta hinna langus on avaldanud suurt mõju ka pankade aktsiatele, kuna pangad on miljardite eurode väärtuses andnud laene naftafirmadele laienemiseks ning pankade fondid on ostnud naftafirmade osakuid ja naftafutuure. Paljude naftariikide, eesotsas Venezuela tulud sõltuvad otseselt nafta hinnast. Seetõttu pole ka imestada, et musta kulla madal hind pitsitab peale Venezuela ka Venemaa ja rikka Norra rahakotti.

Nafta on tähtis, kuid praeguse kirjutisega ei ürita ma ära arvata nafta hinna põhja. Kui lähikuudel tootmise vähendamist ei pruugi tulla, võivad naftakarud jälle võimust võtta ja see surub nafta hinna uute põhjade poole. Samas võib arvata, et madal nafta hind võib mingil ajahetkel hakata riike kõrvetama ja siis otsustatakse tootmist koomale tõmmata.  

Hetkel kuum