Investor Toomas: salakuulajana Kaubamaja koosolekul

Tallinna Kaubamaja tänasest aktsionäride üldkoosolekust võttis osa ka investor Toomas.  Foto: Andras Kralla

Kuigi mulle endale ühtegi Tallinna Kaubamaja aktsiat ei kuulu, küsisin aktsionärist sõbralt volituse teda esindada ning marssisin tänasele börsifirma aktsionäride koosolekule kohale.

Sättisin end istuma nõukogu liikmete Meelis Milderi, Andres Järvingu, Jüri Käo ja Gunnar Krafti vahetusse naabrusse (nõukokku kuulub veel ka Enn Kunila, kuid tema jäi kuulderaadiusest välja) ja ajasin kõrvad kikki – lootsin, et ehk õnnestub sedasi otse ettevõtte köögipoolelt mõni huvitav infokild kõrva taha panna.

Minu huvi ja tähelepanu Kaubamaja vastu on viimasel ajal üha kasvanud. Olen ettevõtte aktsiat mitu korda varem enda analüüsile tuginedes erinevatel põhjustel ära põlanud ja tagantjärele pidanud vaid nukralt pealt vaatama, kuidas selle hind kiirelt üles sööstab ja ettevõte aina dividende kergitab.

Koosolekul saab targemaks

Just nagu Soome börsigurule Seppo Saariole, meeldib mullegi end huvitavate ettevõtete aktsionäride koosolekul alati kohal käia, sest see aitab ettevõttest paremini aimu saada ja vahetult juhtkonna, nõukogu, analüütikute ning teiste aktsionäridega juttu puhuda.

Börsifirma juhatuse esimees Raul Puusepp andis tänasel koosolekul kiire ülevaate ettevõtte mullustest tulemustest ning hindas aastat kordaläinuks. Riigi SKP kasvas mullu 1,1%, inflatsioon langes 0,5% võrra ning jaekäive kerkis 6,4%. Nende numbrite taustal kasvas kontserni müügitulu 3,8% ning suurendati müügipinda. Suurima osa käibest andis Selver. Tulemustega jäi rahule ka nõukogu esimees Jüri Käo, kelle hinnangul saadi mullu ettevõtte juhtimisega senisest tulemuslikumalt hakkama.

Läinud aasta olulisematest sündmustest tõi börsifirma juht muu hulgas välja turvaäri laiendamise, uue ärinime kasutusele võtmise, e-Selveri avamise, Torupilli Selveri renoveerimise ja Viimsis 14 000ruutmeetrise ligi 40 rentnikuga vaba aja ja ostukeskuse avamise.

Küsimusi tekitas arhitektuurikonkurss

Kohaletulnutes tekitas kõige rohkem küsimusi Tallinna Kaubamaja ümberehitusprojekti arhitektuurikonkurss. „Ehitusplaanidest on veel vara rääkida, oleme alustanud arhitektuurikonkursi ettevalmistamisega,“ vastas Puusepp ning lisas, et tema suur soov on konkurss välja kuulutada enne suve.

Mis probleemid seda enne on takistanud, ta ei avaldanud. „Pigem on need tehnilist laadi ja ei soovi kommenteerida,“ jäi ta endale kindlaks. Veel uuriti börsifirma juhilt, kas Selveril ikka jätkub ostjaid, kui üha laienetakse. Puusepp tõi positiivseks näiteks Viimsi, kus kõik on kohal ning seni pole nurisemiseks põhjust.

Pärast seda, kui koosolekul kinnitati nõukogu ettepanek maksta dividendideks rekordilised 21,2 miljonit eurot, läksin võtsin isegi Puusepal nööbist kinni ja uurisin muuseas ääri-veeri ka aktsia hinna tulevikuväljavaadete kohta. Ehkki mul temalt ühtki spekulatsiooni välja meelitada ei õnnestunud, annab ajalugu põhjuse olla ses suhtes optimistlik ning aktsia jääb kahtlemata minu jälgimisnimekirja.

Hetkel kuum