investor Toomas • 10. mai 2016 kell 9:15

Investor Toomas: valmistun olümpiaks

Eesti paarisaeruline neljapaat läheb Rio olümpiamängudele medalit jahtima.  Foto: epa.

Spordidressi pole mul kavas selga tõmmata ega võistlustulle asuda, küll aga pakub mulle huvi, mis võib suvel toimuma hakata Brasiilia aktsiaturul.

On mitu head põhjust hoida silma peal kuumal Brasiilial, kuna selline suursündmus nagu olümpiamängud võib anda sealsele majandusele ja aktsiaturule hoogu juurde. Kuigi Brasiilia on poliitilises kaoses ja kokkukukkumise äärel, on aktsiaindeks Bovespa tõusnud sel aastal üle 17%. Tõus sai alguse jaanuari keskpaigast, kuna investorid ostsid aktsiaid lootuses, et Brasiilia president Dilma Rousseff astub tagasi.

Optimist minus loodab aktsiahindadele tõusu

Olümpiamängud võivad avaldada aktsiahindadele positiivset mõju, kuna riiki reisib rohkem turiste, kes kulutavad Brasiilias raha ning see täidab kohalike ettevõtete taskuid. Kulutamine on alati majandusele hea ning sellest lõikaksid kasu hotellid, poed, restoranid jne. Investorid, kes on sellistes ettevõtetes osalised, võiksid näha suuremat tootlust ja ka dividende.

Pessimist minus soovib eemale hoida

Brasiilia keskpank prognoosib, et sel aastal langeb majandus 3,5%. Eelmisel aastal langes Brasiilia majandus 3,8%, mis oli suurim langus 25 aasta jooksul. Brasiiliale on avaldanud mõju madalad toorainete hinnad, nõrk valuuta ja mitu pistiseskandaali, millest suurim toimus riigile kuuluvas naftafirmas Petrobras. Viimane on praeguse naftaturul toimuva sõja üks suurimaid kannatajaid ning selle aktsia on langenud aastaga üle 26%.

Pessimist minus on kahtleval seisukohal ka seetõttu, et olümpiamängud on üks igavene kallis üritus ühele riigile. Paljud riigid endale seda lubada ei saa, kuna spetsiaalsete ehitiste rajamine läheb maksma miljardeid eurosid. Mõne majandusteooria järgi kasvab majandus seda enam, mida rohkem riik kulutab. See tähendab, et kui rajatakse uusi spordiehitisi, on see riigi majandusele kasulik.

Samas isegi kui lühiajaliselt võib see majandusele avaldada positiivset mõju, siis pikaajaliselt vaadatuna on mõju ühekordne, sest tihtilugu seisavad spordirajatised pärast olümpiat tühjana. Ka on arvatud, et olümpiamängude positiivset mõju majandusele propageerivad need isikud (poliitikud või ärimehed), kes loodavad saada suursündmuse korraldamiseks piisavalt avalikkuse toetust.

Mida kavatsen siis teha?

Kui olümpiamängud algavad, kavatsen selga tõmmata Eesti rahvusvärvides fännisärgi ja vaadata meie sportlaste tegusid teleri vahendusel. Mis puudutab aga Brasiilia aktsiaturgu, siis usun, et olümpiamängudel on sellele väga väike mõju, kui üldse. Pigem arvestavad investorid Brasiilias võimuvahetusega. Kui tahta teenida, siis tasub panustada just sellele.

Hetkel kuum