investor Toomas • 1. september 2016 kell 9:55

Investor Toomas: Balti börsid said uue tiigri

Tallinna börs.  Foto: Scanpix/Postimees

Kui noorem põlvkond alustas 1.septembrit koolimõtetega, siis minu uue kuu esimene päev möödus augusti börsiinfost kokkuvõtteid tehes. Endale üllatuseks avastasin, et Balti turgude pingerivis on toimunud huvitavaid muutusi.

Nimelt oli möödunud kuul edukaim Balti börs Riia, mille väärtus kasvas 0,25 protsendi võrra, 639,93 punktile. Nii Vilniuse kui ka Tallinna turg olid augustikuus punases, seejuures Leedu börs edestas 1,66protsendilise langusega 2,01 protsenti kukkunud Tallinna väärtpaberiturgu.

Ootamatus Vilniusest

Kui Tallinna börsi kukkumine Balti pingerivi lõppu mind nii väga ei üllata, siis ootamatuna tuleb Vilniuse turu paiknemine maailma börside edetabeli alumises pooles. Veel eelmisel kuul head minekut näidanud ning rohkem kui saja kohaga edetabelis 13. positsioonil paiknenud Vilniuse börsi suhtes ajas minu ootused kõrgeks ka Leedu majanduse viimase aja kiire areng. Kirjutas ju Äripäevgi mõni päev tagasi, kuidas lõunapoolseim Balti riik annab välisinvesteeringute kaasamises ning kinnisvaramaastikul toimuvas Eestile ja Lätile silmad ette.

Augusti edukaimad tõusjad ja suurimad langejad.  Foto: Äripäev

Märkimisväärseks võib pidada ka lõunanaabrite hüpet, kelle börs on kuu ajaga Tallinna turust möödunud ning jõudnud viimaselt kohalt tippu. Seda hoolimata kasvu aeglustumisest. Kui juulis paiknes Riia börs 58. kohal ja tõusis 1,99 protsenti, siis augustis on 0,25protsendilise tõusuga hõivatud 49. positsioon. Seevastu Tallinna börs väärib oma nihet täielikult – juuli 2,9protsendiline tõus on asendunud pea sama suure langusega. Samuti on Vilniuse turu 6,23protsendiline kasv kukkunud 1,66 protsendiga miinusesse.

Volatiilsus püsib

Maailma börside edetabelit vaadates on toimunud suured kõikumised nii esimeses kui ka viimases kümnes. Augustis tegi suurima kasvu 10,47 protsendi võrra tõusnud Colombia, järgnesid Kasahstani ja Iirimaa börsiindeks, samas kui juulis edukad olnud Egiptus, Namiibia ja Brasiilia on TOP 10st hoopiski välja kukkunud. Jätkuvalt domineerivad esikümnes arenevad turud, kuid muutus on toimunud ka arenenud börside seas. Kui juulis jõudis esikümnesse nendest kaks – Luksemburg ja Praha –, siis augustis asendusid need Iirimaa ja Belgia väärtpaberituruga.

Suured muutused on toimunud ka edetabeli tagumises otsas. Möödunud kuul kahanes kõige rohkem Mongoolia (–11,75%), Namiibia (–10,55%) ja Laose (–7,56%) börsiindeksi väärtus. Juulis oli nende asemel Türgis toimunud riigipöördekatse tõttu kaks Istanbuli börsiindeksit BIST 100 ja BIST 30, mis on nüüd viimase kümne hulgast välja roninud. Viimase viie hulga püsib aga endiselt kuu varem täiesti põhjas olnud Nigeeria börsiindeks. Arenenud turgudest on suurimate langejate hulka jõudnud Kopenhaageni börs, mille indeks kukkus augustis 5,56 protsendi võrra.

Portfelli pärast ei muretse

Kuigi muutused maailma väärtpaberiturgudel on suured, magan mina oma portfelli vaadates rahulikult. Eriti hea meel on mul selle üle, et kuigi Euroopa Komisjon luges mõni päev tagasi Apple’i Iirimaalt saadud maksusoodustused riigiabiks ning käskis ligi 13 miljardit tagasi maksta, pole õunafirma aktsia sellele negatiivselt reageerinud. Otsusejärgne paariprotsendiline langus on taas tõusuteele pööranud. Hästi on läinud ka USA börsiindeksil S&P 500, kuhu kuulub ka mitu minu portfelli aktsiat, ning mis oli augustis rohelises.

Hetkel kuum