Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Passiivne tulu hoiu-laenuühistuga?

06. august 2018, 06:00
Rahatähed
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180806/INVESTOR/180809893/AR/0/AR-180809893.jpg
Ainult tellijale

Kui kiiresti saaks kätte kauaigatsetud passiivse tulu? Allar uuris minult, kas seda on võimalik saavutada hoiu-laenuühistuga. Eesmärk on saada 500 eurot kuus.

Hoiu-laenuühistu põhimõte on iseenesest lihtne: laenad talle pikemaks ajaks praeguses mõistes kõrge intressiga (10%) raha, astud selle liikmeks, HLÜ laenab su raha veel kõrgema protsendiga klientidele edasi ja investorile tiksub iga kuu intressi. Kui asi olekski niisama lihtne, siis poleks ju jõukuseks muud tarviski!

Tõsi on, et raha hoidmine on pangas praegusel ajal üks ütlemata halb mõte – intressi kui sellist pole ja mulle jääb vaid haldustasude maksmise rõõm ning võin käia aeg-ajalt meelelahutuseks piilumas, kuidas raha inflatsiooni käes sulab. HLÜ teeb sisuliselt sama mida pank, aga investorile hulga kasumlikumalt. 10protsendine tootlus tähendaks ju, et kui panen 500 eurot sisse, võtan sealt rõõmsalt kord aastas 50 eurot välja, maksan sellelt küll maksud, kuid passiivne tulu missugune! Et ma ise nõnda ei investeeri, uurisin siit-sealt targemate käest, kes on teemaga lähemalt kokku puutunud.

Kuigi nende eest hoiatatakse omajagu, ei ole õige öelda, et on olemas vaid head ja pahad nagu krimifilmis. Nii nagu iga investeerimistootega, peab paika see, et täpselt sama asja kasutades üks inimene võidab ja teine kaotab. Aga HLÜsid on mitut sorti ja nagu iga investeeringu puhul on ka siin ettevaatus omal kohal.

On traditsioonilisi HLÜsid, mis töötavad üheksakümnendatest saati probleemideta ja kus on n-ö kord majas. Siis on ettevõtteid, mis reklaamivad end HLÜna, kuid on oma olemuselt kiirlaenupakkujad ja tihtilugu on juhatuse liikmetel ka oma päris kiirlaenufirma, mida siis HLÜsse paigutatud rahaga turgutatakse. Või on hoopis mõni kõrvaläri, mille jaoks hea HLÜst raha võtta ja seda siis „investeeringuna“ esitada. Ja siis on ka ettevõtmisi, mis alustavad HLÜna, kuid ei saa mahtu kätte ja lähevad lihtsalt oma teed kõige rahaga. Rahapesu andmebüroo andmetel on Eestis praegu 33 HLÜd, neist 11 kustutatud. Tänavu ja mullu läks hingusele ka kaks Eesti Evangeelset Luterlikku Hoiu-Laenuühistut. Kuid ametnike andmetel on kaebused selles vallas haruldased.

Taustatööd on tarvis seetõttu, et seaduse järgi pole HLÜsse paigutatud raha puhul tegu tagatud hoiusega. Ehk kui asi peaks halvasti minema, siis ei pruugi investor oma raha sealt tagasi saada. Siin on suurim erinevus pangaga, sest pank peab garanteerima hoiuse 100 000 euro ulatuses.

Samuti tuleb omale selgeks teha, milline see kättesaadav intress tegelikult on. HLÜd peibutavad kuni 10-15protsendise tootlusega, aga arvestama peab seda, et riik võtab sealt 20protsendise tulumaksu omale, peale selle lisanduvad HLÜga seotud kulud, nii et oodatav tootlus tasub kainelt läbi kalkuleerida – see on tükk maad väiksem kui väljareklaamitud summa. Nii võib 10protsendisest tootlusest halval juhul vaid pool alles jääda.

Seda, et väikesed HLÜd on rahapesu andmebüroo, mitte finantsinspektsiooni järelevalve all ja neile kehtivad leebemad nõuded kui pankadele, ma suureks probleemiks ei pea – ranged nõuded ei suutnud ära hoida Dankse rahapesuafääri ega USA pankade pankrotte. Äririsk on olemas iga ettevõtmise juures.

Minust targemad investorid soovitasid vaadata HLÜ elujõulisust – kuidas nad toimetavad? Kui palju on neil liikmeid ja kas nad ikka suudavad kasvatada piisavalt mahtu, et sellest oma kulud ära katta. Kes miinusega tegutseb, on tõenäoliselt peagi turult kadunud ja halvemal juhul koos investorite rahaga. Just aktiivsus uute hoiustajate ja laenajate leidmisel on see näitaja, mis aitab hinnata, kuivõrd hästi ettevõte turul ellu jääb.

Võib küsida, et kui keegi tahab mulle maksta 10%, mis tähendab, et kelleltki teiselt võetakse veelgi suurem summa, siis kuidas niimoodi madalate intresside ajal kasvada suudetakse? Aga samas näitab kogu ühisrahastusbuum, et ju siis nõudlust on. Pean tunnistama, et ühe HLÜ riske ma piisavalt adekvaatselt hinnata ei suuda ja kuna tegu on tavaliselt kõigest paarimiljonilise bilansimahuga ettevõtmisega, mis sõltub sellest, kuidas suudetakse raha veel kõrgema protsendiga välja laenata ja siis see ka edukalt tagasi saada, siis eelistan siiski oma raha paigutada suurema mahuga likviidsematesse varadesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2018, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing