Äripäev • 13. märts 2017 kell 3:30

Head aega, Kruuda. Hästi öeldud!

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Maagi otsus Tere laenunõuded üles osta plaaniga ettevõtte omanikuks saada on kiiduväärt ja sektorile hea mõjuga, leiab Äripäev juhtkirjas.

Eelmine nädal tõi Eesti toiduainetööstusele kauaoodatud uudise – piimatöötleja Tere saneerimissaagal paistab ometi lõpp. Toiduainekontsern Maag Grupp teatas, et hakkab Tere suurimaks võlausaldajaks, võttes üle Nordea ja DNB panga laenud.Äripäev tunnustab Maagi selle otsuse eest: tegemist on mõistliku ning julge sammuga, mis suurendab kindlasti põllumeeste ja finantsasutuste hääbuma kippunud usaldust kodumaise toiduainetööstuse suhtes.

Aasta tagasi aprillis kirjutas Äripäev juhtkirjas, et Tere omanik ja juht Oliver Kruuda peaks ettevõtte müüma, sest nii on ettevõtet võimalik päästa. Kruuda müüa ei soovinud ning koostas saneerimiskava, mis aga võlausaldajatele ei meeldinud. Võlausaldajad ei usaldanud Kruudat, võõrastasid segadust Tere ümber ning pidasid saneerimiskava pigem kõikuva usaldusväärsusega Kruuda katseks lihtsalt aega võita. Häid majandustulemusi, mis võinuks olukorda parandada ja usaldust tekitada, ei paistnud.

 

Seda enam on märkimisväärne Maagi samm, sest toob Teresse juurde suurel hulgal kogemust, mis on piimatöötleja jalule aitamiseks hädavajalik. Maagi nõukogu ja nende poolt Tere juhiks määratud Margit Talts on kogenud toiduainetööstuses ja kaubanduses, mis on märk, et Tere jätkab põhitegevust ja mingeid agasid plaanis ei ole.

Selguse saabumine Tere olukorda on rohkem kui abstraktne rahulolu ühe sasipuntra lahenemise pärast. Tere on Eesti piimasektori tuntumaid ja pikema ajalooga ettevõtteid. Rahva seas omaks võetud ja tunnustatud kaubamärk on väärtus, mille hindamist Maagi samm kinnitab. Sajad töötajad ja paljud koostööpartnerid võivad olla kindlad, et nende panus ja usaldus ettevõtte vastu õigustavad ennast.

Kohalik haare laieneb

Rõõmu valmistab ka tõsiasi, et just kohalikud ettevõtjad oma haaret ja positsiooni toiduainetööstuses suurendavad. Välisinvesteeringud on toredad, aga kodumaise tööstuse tõus oma tarkuse ja jõuga on ikkagi samamoodi tähtis ja tore.

Kui vaadata mündi teist poolt, siis midagi kindlasti turul toimuma hakkab. Võib-olla mõni toode või nimi muutub või kaob, aga see on ettevõtte turunduse ja müügistrateegide otsus. Emotsionaalne väärtus on suur asi, aga iseenda toodetega konkureerimine grupi sees ei pruugi mõistlik olla.

Mõningane tooraine-, peamiselt piima kokkuostuhinna surve võib tekkida, sest üks ostja ikkagi vähem. Samas on piima hind viimasel ajal olnud tõusuteel ning muretsemiseks ei peaks põhjus olema. Arvestades viimaseid arenguid majanduses ja inflatsiooninumbreid, mis viitavad tarbimise kasvule ja lausa kohustavad väikesele hinnatõusule, võib lõpptulemus olla ikkagi piimatootjatele soodne. 

Nagu viitab napilt viis kuud Tere juhi ametit pidanud Aivar Rehe, on paljud lepingupunktid konfidentsiaalsed ja seega kõiki tehingu detaile avalikkusele teada ei ole. Selles, et Oliver Kruuda enam Tere käekäigu üle otsustajate hulka ei kuulu, on uued võlausaldajad võrdlemisi kindlasõnalised. Nagu ütles Äripäevale Maagi nõukogu esimees Roland Lepp, ei usalda põllumehed Teret ja viivad piima pigem Leetu. Selle usalduse taastamiseks tuleb teha paljut teisiti kui seni. Aasta tagasi kirjutas Äripäev, et Kruuda võiks Terele öelda nägemist ja mõistlikum oleks, kui nende teed lähevad lahku. 

Nüüd on Tere Kruudale head aega öelnud – ja see on hästi öeldud.

Hetkel kuum