Juubel: Merec müüs Eestis esimesena tööstusseadmeid pangaliisinguga

Vaata ka veebilehte www.merec.ee  Foto: Merec-Tööstuse OÜ

25 aastat tegutsemist on ühe Eesti tööstusettevõtte jaoks märkimisväärne verstapost. Edu on ettevõtte juhi Indrek Kajaki sõnul toonud see, et tooteid valitakse väga hoolikalt ja tuntakse suurt vastutust oma klientide ees.

Kõik tooted on hoolikalt valitud, rõhku pole pandud odavale hinnale, vaid töökindlusele ja pika­ealisusele.

Metallitöötlusseadmetega tegeleva Merec-Tööstuse OÜ juht Indrek Kajak meenutab, et nende eestvedamisel sai tehtud ka Eesti ettevõtlusajalugu. Nimelt oli Merec esimene, kes hakkas seadmeid müüma panga­liisinguga.Pangad olid senini tegelenud ainult auto­liisinguga ja esimesed seadmeliisingud vormistati automüügiblankettidel. Riikliku registreerimismärgi, käigukasti tüübi ja veoskeemi lahtritesse ei osanud pangatöötajad midagi kirjutada. Algusaastatel pakkus ka Merec ise paljudele alustavatele väikeettevõtetele järelmaksu võimalust. „Kui ikka olid selge silmavaatega ja hea plaaniga tõsiseltvõetavad mehed, kellest oli näha, et neil oleks häbi võlgu jääda, saadi alati kokkuleppele,“ meenutab Kajak.Ta nendib tagasihoidlikult, et selline pikaealisus paneb ennastki imestama, kuid järele mõeldes ei olegi selles midagi erakordset. Kui ettevõte 1993. aastal loodi, oli seis soodne: tühi turg ootas tegutsejaid. Nüüdisaegset metallisaagimistehnikat tol ajal Eestis ei müüdud. Eesmärk oli panustada maksimaalselt: tuua maale seadmeid ja tarvikuid, pakkuda hooldust ja remonti. Alustati metallilintsaagide, saelintide ja metallitöötlusemulsioonidega. Ajapikku lisandusid keevitusseadmed, elektromagnetkinnitusega puurmasinad, tööstuslikud puurpingid, gaasilõikus- ja kuumutusseadmed, faasimismasinad ja mitmesugused kulutarvikud.

Kvaliteet versus odav „hiinakas”

Olulisim märksõna on seejuures kvaliteet. Kõik tooted on hoolikalt valitud, rõhku pole pandud odavale hinnale, vaid töökindlusele ja pikaealisusele. Sellist mõtet, et tuua Hiinast konteiner või paar soodsaid tööpingisarnaseid tooteid ja need siin kõva kasumiga maha müüa, pole kunagi isegi arutatud – mainekahju oleks suurem kui sellest saadav tulu. Samas on alati olnud kliente, kes astuvad uksest sisse ja soovivad oma soodsalt ostetud „hiinaka” vastupidava ja toimiva toote vastu välja vahetada.

Vaata ka veebilehte www.merec.ee  Foto: Merec-Tööstuse OÜ

Ettenägelik tegutsemine

Tasapisi hakkas kogu ettevõtmine kulgema, 2000ndate algusest ehitusbuumi lõpuni oli muidugi kiirem periood. Siis oli peamiselt tegu ehituskonstruktsioonide tootjatega, masinaehitusega tegelevad firmad hakkasid tekkima või kujunesid ümber pärast ehitusbuumi. Buumi ajaks oli firma juba piisavalt varusid kogunud ja otsustati mitte laieneda. Käibe järsku kasvu suudeti hallata olemasolevate töötajatega ja üldise laienemismölluga kaasa ei mindud. Tegutseti ettenägelikult ja nii jäid ka buumijärgsed tagasilöögid olemata. See hoidis ettevõtte stabiilse ja elujõulisena. Kaadri voolavust pole siin ettevõttes samuti nähtud. Töötajaid koolitatakse ise, sest seadmed on lihtsad. Oluline on hea tehniline taip, et aru saada, kuidas masinad toimivad. Võib öelda, et kõik töötajad on firma kuldvara.

Vaata ka veebilehte www.merec.ee  Foto: Merec- Tööstuse OÜ

Kvaliteet ja vastutus kliendi ees

Algusaastatel oli edu aluseks kindlasti asjaolu, et ühena esimeste seas pandi rõhku seadmete varuosade saadavusele ja põhilised varuosad telliti lattu. Kui kliendil tekib vajadus, siis saab ta seadme kulunud osa kohe asendada ja tootmine ei seisku. Tootmise puhul ei ole pikk seisak mõeldavgi. Juba mõni päev tööseisakut võib tähendada, et oled lootusetus ajahädas. Saemasinad MEP ja FMB tuuakse Itaaliast ja Bomar Tšehhist. Itaalia on tuntud disainimaana, ent ka metallitöötlusseadmete valdkond on seal väga kõrgel tasemel, eriti just väiksemamõõduliste metallitöötlusseadmete vallas.Bomari rajasid Austria insenerid Tšehhis Brnos CZ tehases. Omal ajal oli kogu tootmist seal muidugi odavam üleval pidada, kuid praeguseks on hinnad kogu Euroopas ühtlustunud. Keevitusseadmed tulevad Soomest, Prantsusmaalt ja Itaaliast (Wallius, GYS ja Sincosald). Magtroni puurimisseadmed on pärit Inglismaalt, Strandsi puurpingid Rootsist. Keevitusfaasi tegemise masinad N.K.O. on Tšehhist, gaasilõikus- ja kuumutusseadmed Harris aga USAst, Lenoxi saelindid tulevad USAst ja Honsbergi omad Saksamaalt. Indrek Kajak on kindel, et oluline on oma tööd hästi teha, olla aus ning pakkuda kvaliteetset teenust ja toodet. Stabiilsuse aluseks on oma tegemiste ja jõudude optimeerimine, tänu millele pääsed ka buumijärgsetest koomaletõmbamistest ja muudest tõmbetuultest. Klassikalise kapitalismi seisukohast pole see ehk kõige õigem, aga nii on toimetatud. Palju ettevõtteid läheb liiga kiire kasvu nahka, sest paljusid asju ei osata ette näha. Odav Aasia on paljude jaoks justkui müstiline võlusõna – täna müüd kümme asja, homme tahaks müüa 100, aga kas oled suuteline kogu kupatust haldama? Ja kvaliteetset kaupa ei saa ka Aasiast odavalt. Müügi kümnekordne kasv tähendab sellisel juhul tihti ka rahulolematute klientide arvu kümnekordistumist. Eesti on väike riik ja uusi potentsiaalseid kliente eriti juurde ei tule. Kaotatud usaldusväärsust on raske, kui mitte võimatu taastada. Nii võtab Kajak jutu kokku.Esimese tehingu sõlmis Merec-Tööstus 1993. aastal, mil müüdi esimesed seadmed. Algul tulid õpetused ja tugi Soome partneritelt, aga üsna pea saadi ise kenasti hakkama. Nüüdseks on jõutud nii kaugele, et „suur vend” küsib nii mõnigi kord ise väiksemalt abi. See on suur ja inspireeriv tunnustus!

Hetkel kuum