Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kes jahib GoProd?

10. juuli 2018, 16:03
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180710/TRADER/180709733/AR/0/AR-180709733.jpg

Minu Twitteri universumis ehk tvitterversumis tekkis nädalavahetusel mõningane ärevus: keegi oli kuulnud midagi, keegi oli märganud midagi ja keegi luges midagi graafikult välja. Aktsia, mille suhtes ärevust tunti, oli tuntud seikluskaamerate tootja GoPro oma.

Eks omajagu põhjust ärevuseks andis juba aktsia reedene liikumine, kus keskmisest suurema käibe juures tõusis hind börsipäeva lõpuks 5,3%. Mõni kaupleja, keda Twitteris jälgin, arvas, et ehk on tegu mõne suurema fondi akumulatsiooniga, mille põhjuseks olevat omakorda sahinad firma peatsest äraostmisest.

Eks neid äraostmise jutte räägitakse pea iga aktsia kohta ja muidugi pole viimastel aastatel finantsiliselt virelenud GoPro erand, pigem isegi reegel. Mida rohkem savijalgadel on firma, seda rohkem loodavad aktsionärid, et tuleb keegi valgel hobusel ettevõtet päästma, päästes ühtlasi ka neid nende miinuses positsioonidest.

Sellised sahinad tõmbavad spekulante aga ligi nagu värske hobusesõnnik kärbseid ning vähemalt lühiajaliselt on aktsias mõningast elavnemist oodata. Sestap arvasin, et võin võtta väikese positsiooni, umbes saja aktsiaga, ning vaadata, mis edasi saab.

Kvaliteet sai saatuslikuks

Tegelikult on ju GoPro suurepärane bränd, mida toetab ka kvaliteet. Kvaliteet on aga see, mis firma rahakotile ka saatuslikuks on saanud. GoPro kaamera läheb Zippo välgumihklite ja Breitlingi lendurikelladega samasse kategooriasse: klient ostab ühe, on rahul, aga teist niipea ostma ei tule, sest esimene peab vastu hirmus pikalt.

GoPro võiks mõne suurema elektroonikatootja tooteporfelli kaunistada küll. Arvestades praegust umbes ühe miljardi dollari suurust turuväärtust oleks ettevõtte väljaostuhind ka mõistlik. Aga nagu ajalugu on korduvalt näidanud, võivad mõistliku hinnaga mõistlikud ettevõtted aastaid ostjaid oodata ja ootama jäädagi, kui samas mõnele üleshaibitud ja mõttetule firmale jooksevad ostjad tormi.

Nii et seda väljaostu ma ise ootama jääda ei kavatse. Pigem mängin selle peale, et on piisavalt palju spekulante turul, kes seda kuulujuttu usuvad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2018, 16:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing