6. oktoober 2010 kell 3:25

Kas kapo on kättemaksukontor?

Tänane Äripäev kirjutab Eesti rikkaimate sekka kuuluva ärimees Toomas Annuse kahtlustustest, et kapo on kättemaksukontor ning, et teda on seadusevastaselt jälitatud.

Oma kahtlustuste kohta toob see Eesti majanduseliidi tippu kuuluv mees külluslikult näiteid, üks hämmastavam kui teine. Äripäev ei tea, kas Annusel on õigus. Ja ausalt öeldes ei tahaks me sinisilmselt tema juttu uskuda.

Veel vähem kõhklematult tema paati hüpata. Miks? Esiteks, Annuse sõnaosavus teeb valvsaks. Et Annus pole suu peale kukkunud, teab vast enamus tema sõnavõtte kuulnud-lugenud, või temaga kokkupuutunud inimestest. Lõuapoolik, ütlevad ühed. Eüekas, kirjeldavad teised. Kuid see ongi see väline sära, karisma, mis aitab musta valgeks ja siis tagasi mustaks rääkida. Kas jutud põhinevad faktidel või tundmustel, pole jutustaja jaoks oluline. Ta lihtsalt teab, et tal on õigus.

Näiteks Äripäeva möödunudreedesel konverentsil Äriplaan 2011 jagas ta ettevõtjaile soovitusi:

* Vältige vastasseisu poliitikutega, nad teevad teile mingil hetkel ära oma meetodiga, mida teie ei tunne;

* Hoidke finantsvaru, mida keegi ei saa teilt ära võtta ja mida te saate vajadusel kasutada pere toitmiseks ja õigusabikulude tasumiseks;

* Koostage oma firmas läbiotsimise manuaal, et töötajad teaksid, kuidas nad peavad läbiotsimise korral käituma;

* Vältige konflikte kapo ametnike ja nende sugulastega;

* Korraldage telefoni käsitlemise kiirkursus, et salaja pealtkuulatud telefonikõnesid ei oleks võimalik mitmeti tõlgendada; ärge kunagi kasutage telefonis sõnu „jah“ või „ei“.

Iseenesest ja esmapilgul ju täiesti asjalikud soovitused. Kuid, kui mõtlema hakata, siis on neid nõuandeid ju vaja vaid neil, kel on midagi varjata, kes ongi mõne pahandusega maha saanud. Sest tegelikult peab iga ettevõtja elama ja omi asju (nii töö- kui eraelulisi) nii, et tal polekski vaja midagi varjata. Et ta ei peaks rutiinse maksurevidendi külaskäigu peale advokaati palkama jooksma.

Äripäeva arvates on elu tegelikult suhteliselt lihtsalt elatav – tuleb lihtsalt käituda nii, et polegi midagi varjata.

Nagu öeldakse, on hea ettevõte sisekultuur on selline, et kui teie klient saab teie koosolekute stenogrammi, pole teil midagi häbeneda!

Ja veel. Äripäeva arvates peaks absoluutselt iga ettevõtja olema valmis, et tema tegevust kontrollitakse. Sest tõepoolest, absoluutselt igal ajahetkel võib teie ettevõttesse sattuda kasvõi täiesti rutiinne maksu- ja tolliameti revisjon. Või tarbijakaitseameti kontrollkäik. Või tervisekaitseametnik jne. Täiesti legaalselt, See on ju ettvõtluse loomulik osa.

Ühesõnaga – ettevõtja peaks oma käitumises, suhtlemises, kirjavahetuses jne käituma selliselt, et hiljem poleks põhjust punastada.

Sest õige hõlma ei hakka ju keegi, teadis vanarahvas.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum