Allan Martinson • 11 jaanuar 2012

Martinson: ettevõtlus algab sprindiga

Capital Advisorsi partner Hendrik Roosna soovitab olla ettevaatlik ettevõtlusesse sukeldumisel, teha asju tasa ja targu ning kümme käiku ette mõeldes, sest oma firmaga seotud riskid on suured, kirjutab vastulauses riski-investor Allan Martinson.

On väga sümpaatne, et ettevõtluskonsultatsiooniidega tegeleva firma partner on noorte ettevõtjate pärast mures ning soovitab neil konsultatsioone võtta. Mentorlus on ülimalt tänuväärne ja vajalik tegevus. Paraku pole Hendrik Roosnal ühes põhilises asjas õigus. Mitte ükski mulle tuntud edukas ettevõtja pole alustades kümme aastat ette mõelnud.

Veelgi enam, kui nad seda teeksid, jääks suurem osa firmasid asutamata. Tõde on see, et iga alustav firma teeb ühel hetkel 99.9% tõenäosusega midagi, mis on potentsiaalselt fataalse tagajärjega.Kui kõiki riske üritada varakult ette näha, lööks enamik meist põnnama. Seetõttu on ainus tõeliselt töötav metoodika silmad kinni pigistada, öelda „kuradile, teeme ära!“ ning pigem orienteeruda vigade kiirele parandamisele kui nende vältimisele. Mentoritelt tasub nõu küsida ja teatud ettevaatus pole ka kurjast, kuid risk on ettevõtluse paratamatu osa. Kui mingi asja õigesti tegemiseks on üks viis, siis valesti tegemiseks 100 viisi, ja enamik ettevõtjaid leiab mõne neist ikka üles.

Olen investorina jälginud sadu ettevõtjaid ning nende kõigi ühiseks nimetajaks on usk, energia ning valmisolek taluda tagasilööke, mitte soov neid iga hinna eest vältida.

Mis aga puutub Roosna ettepanekusse minna maratoni jooksma, siis tänan! Jooksin oma esimese maratoni eelmise aasta novembris ja väidan, et iga füüsiliselt terve inimene saab sellega hakkama. Ja ka siin sai asi alguse otsusest „põrgut, teeme ära!“ eelmise aasta suvel, kui elukaaslasega maratoni osavõtutasu ära maksime ja siis enam tagasiteed ei olnud. Kui ma oleks endale läbi mänginud tunnet, mis on 35.-42. kilomeetri vahel, poleks ma iial seda üritust ette võtnud. Nüüd on see aga tehtud ja ilmselt kohtab mind maratonirajal veel. Loodetavasti koos Hendrik Roosnaga.

Hetkel kuum