31. jaanuar 2017 kell 12:00

Juubel: Atemixi 15-aastane teekond kaablipaigaldusest tehaste kliinikuks

Osa Atemixi tiimist Nürnberg SPS 2016 messil Tööstus 4.0 Saksamaal. Paremalt: Kaido Jaanus, Rivo Sibrik, Kaivar Kõomägi, Ken Varik.  

Tööstuste ja tootmisprotsesside automaatika täislahendustele spetsialiseerunud Atemix OÜ-l täitub tänavu 15. tegevusaasta. Selle aja jooksul on ettevõte õppinud pakkuma lahendusi, millega nende kliendid tõesti saavutavad oma parima sportliku vormi ja teenivad oma investeeringu tagasi võimalikult kiiresti. „Selles sisaldubki meie väärtus,“ kinnitab ettevõtte asutaja ja juht Ken Varik.

Atemixi „patsiendid“ on tehased ja tööstused, kes vajavad tippvormi tõusmiseks hoolt ja operatsioone ehk moodsa tööstusautomaatika programmeerimist ja installeerimist.

Ken Varik sai ettevõtluspisiku oma isalt juba noores eas ning alustas antud ettevõttega 2002. aastal soovist õpingute kõrvalt huvitavat tööd teha ning teistele ettevõtetele kasulikku teenust pakkuda. Kuna mehe huvid olid tehnika ja süsteemide lihtsustamine ning optimeerimine, saigi see valdkonna valikul otsustavaks. Üürikorterist ning elektritöödest alguse saanud ettevõte jõudis juba enne 5 aasta täitumist oma õige tegevusala ehk automaatikalahendusteni ning kolis tänasesse Tartus Tehase 16 asuvasse kontorisse, kus omakorda on ruumi ka lao- ja tootmispinnale, et hoida vajalikku materjali ja varuosi ning koostada ja testida tooteid: automaatikakilpe ja seadmeid. Ettevõtte seitsmest töötajast neli on insenerid ja kaks projektijuhid.

Atemixi „patsiendid“ on tehased ja tööstused, kes vajavad tippvormi tõusmiseks hoolt ja operatsioone ehk moodsa tööstusautomaatika programmeerimist ja installeerimist. Ettevõte pakub erineva keerukusega automaatikasüsteemide projekteerimist ja juurutamist, mis tagavad tõrgeteta efektiivse töö. „Meie juurest leiab sobiva lahenduse ettevõte, kellele on  tähtsad madalad teenindamise kulud ja kes ei pea oluliseks kõige odavama pakkuja teenuse kasutamisest tekkivat hetkelist tulu,“ selgitab Varik.

Kui ettevõtte suurusele pole Atemixi juhtkond erilist tähelepanu pööranud, siis seda olulisem on töötajate kvalifikatsioon, teadmised ja kogemused. „Pädevuse mõttes on meie areng olnud tõesti tõusvas joones.  Kui algselt olid töötajatelt nõutavad oskused pigem üldisi elektritöid eeldavad, siis tänaseks on meie insenerid ülikooliharidusega tippspetsialistid, kes täiendavad end pidevalt,“ ütleb Varik, lisades, et üheks tema õppetunniks ettevõtlusega tegelemisel oli see, et liiga paljude töötajate haldamise asemel tuleks mõelda, kuidas tööd võimalikult tõhusalt ja optimaalse ajakuluga teha. Samuti õpetasid kriisiaastad tõhusalt toime tulema.

Heaks õppetunniks on olnud oskus valida partnereid, kellele on oluline jätkusuutlik areng ja võimekus tänapäeva tehnoloogiaga sammu pidada. Atemixi teenuse pakkumise kaks kõige suuremat koostööpartnerit on tänasel päeval Siemens ja Inductive Automation.

Järjest olulisem on pakkuda terviklahendust

Atemix on oma väiksuses väga paindlik ja kliendisuhetes sõbralik ning personaalne. Iga klient saab oma murele võimalikult kiiresti lahenduse või selgituse, mis arvestab just antud kliendi vajadusi ja spetsiifikat. „Garanteerime kliendile tulemuse ja tagame, et toimime tervikliku meeskonnana, mitte eraldiseisvate tegijatena. Samuti suudame teostada automaatikaprotsesside terviklahendusi alates projekteerimisest kuni paigalduseni, mitte ainult ühte osa protsessist. Meie inseneride teadmised võimaldavad siduda ka juba olemasolevate erinevate süsteemide osad ühtseks tervikuks,“ selgitab Varik oma ettevõtte tugevusi.

Ettevõtte ajaloo jooksul pole ettevõte panustatud müügiinimesse, sest uued tööd tulevad enamasti klientide ja koostööpartnerite soovituste kaudu. Seega – parim müügiinimene on rahulolev klient ja töö suurepärane teostus. Tugevusena võib välja tuua kogemused erinevates tööstustes nagu puidu-, metalli-, klaasi-, toiduainetööstuses, põllumajanduses, katlamajades ning veetöötluses.

„Meie valdkonnas on tähtis mitte arvata end asjadest midagi teadvat, vaid tegelikult ka teada, kuidas asjad käivad. Klientidele ja koostööpartneritele on see väga oluline, sest see annab turvatunde ja nad saavad keskenduda enda ettevõtte põhitööle,“ selgitab Varik, kelle sõnul peitub geniaalsus lihtsuses, millega luuakse tööstusele intellektuaalset väärtust ning süsteeme, mille kasutamine peab olema oma sisemisest keerukusest hoolimata nii lihtne kui võimalik. Sest Atemixi soov on luua projekte, mis kliendi elu võimekamaks, lihtsamaks ja paremaks muudavad.

Baltikumi efektiivseima toiduõlitehase automaatikakilbi osa mis antud lahenduses aitas saavutada 50% tootlikuse kasvu.  

Mida toob tulevik?

„Soovime muuta nii enda kui ka kliendi tööprotsesse efektiivsemaks, kus iga professionaal vastutaks just oma valdkonna tulemuste eest ning kogu tööprotsess oleks lihtsalt jälgitav, struktureeritud ja kaardistatud. Soovime oma töötajaid mitme külgselt arendada ning pakkuda neile projekte, mis löövad silma särama,“ räägib Ken Varik. „Lisaks tegeleme aktiivselt tulevikuautomaatika ehk tööstusrobotite osakonna arendamisega ning tööstuse jaoks uue hiti Ignition SCADA platvormiga, millele hetkel pole konkurenti funktsionaalsuse ega hinna osas.“

„Eesti turul on meist kasvanud tööstusautomaatika valdkonnas kindel partner, kelle võimekust kinnitavad tehtud tööd, millel on kliendi jaoks otseselt mõõdetav tulu – see teeb suurt rõõmu. Meie projektid valmivad väga kitsas sektoris ega saavuta tavaliselt väga suurt kõlapinda, kuid see polegi oluline, sest kõige parem motivaator on rahulolev klient,“ ütleb Varik. „Ja selle kõige taga seisavad meie suurepärased töötajad, kelle käekäik on meile väga oluline ning keda püüame igati omalt poolt motiveerida, hoida ja arendada.“

Atemixis toimuvad meeskonna arengu nimel sageli erinevad ühisüritused, samuti on töötajatel igal aastal võimalik valida lisaks ettevõtte poolt määratud koolitustele ka üks tööalane ning teine isiklikku arengut toetav koolitus. Igas kvartalis toimub üks motivatsiooniüritus, milles esimene osa on hariv ning teine pool sportlik, samuti käiakse üheskoos tööstusautomaatika messidel, et hoida end kursis  uuemate Tööstus 4.0 trendidega. Lisaks on igal töötajal kokkuleppel tiimiga võimalik planeerida oma tööpäevi vastavalt isiklikele vajadustele. Ühiselt tehakse ka hobiprojekti firmale  Snow & Wakeboard Solutions LLC (www.wakestation.com), millele on välja töötatud maailma mastaabis üks innovaatilisem   automaatika- kui ka tarkvaralahendus. Iga selline väike asi kasvatab koostegemise tunnet ja annab jõudu ning ideid järgmiseks 15 aastaks.

Täname oma meeskonnaliikmeid, kliente ja koostööpartnereid meeldejääva 15 aasta eest ning anname endast parima, et ka järgmised aastakümned koostöös teiega kujuneksid edukaks!

www.atemix.ee

Hetkel kuum