Juri Petrov: Eesti on parim investeerimisplatvorm

Juri Petrov, kes tuli Eestisse 10 aastat tagasi, on loonud endale ehitusavangardisti maine Tallinna kesklinna miljöös – Kalevi Panorama on üks Tallinna kõige ambitsioonikamaid projekte. Elamu pilkupüüdev disain ja arendaja poolt pakutud korterite kaasaegne funktsionaalsus eristab seda elamukompleksi enamiku ehitusettevõtete poolt püstitatud ühetaolistest ehitistest.

Tycoon OÜ juhatuse liige Juri Petrov  

Millised olid teie ootused elukutse valimisel?

Esimene on minul psühholoogi haridus. Õppisin sotsiaalset psühholoogiat ja personalijuhtimist Lomonossovi nimelises Moskva Riiklikus Ülikoolis. Turundusalase praktika läbisin Edinburgi Ülikoolis. Minu karjääri kujundasid kaks suunda – psühholoogia ja turundus.

Alates 1996. aastast olen tegutsenud nii reklaami kui ka poliitilise psühholoogia alal. Hiljem olid mõned minu projektid seotud personalijuhtimisega. Seejärel töötasin ettevõttes NEO Tsentr, mille põhitegevus oli varade hindamine. Seal juhtisin personaliosakonda. Minu tööajal seal kasvas ettevõtte personal 75 inimeselt 500-le, avati filiaalid Peterburis, Kaasanis ja Moskvas. Töötasin toona suurettevõtete tippjuhtidega. Nii ma sain pakkumise tulla reaalsektorisse ja asusin otseselt tegelema ehitusettevõtete arendamisega.

Kas projektide juhtimisel on juhtunud ja suuremaid kaotusi?

Peamised pettumused on seotud mitte raha, vaid inimestega, sest sageli langetame otsuseid emotsionaalselt, usalduse alusel, kontrollimata, kuivõrd on inimene valmis oma kohustusi täitma. Eestis on minu suurim probleem seotud ühe töövõtjaga, kes polnud valmis kaasama tööde tegemiseks vajaliku kvalifikatsiooniga spetsialiste. Asi kasvas vaidluseks üle. Arvan, et antud juhul on Eesti seadusandlus liiga pehme. Nüüd on meil kohtu deposiidil 700 000 eurot, sest peame oma korteriostjaid kaitsma. Nad peavad oma korterid saama. Kuidas me pahausksete töövõtjatega asjad lahendame, on juba meie probleem.

Mida te arvate Eestist ja selle valimisest projektide realiseerimise platvormina?

Kaaluti erinevaid riike, ennekõike Lätit. See asub Venemaa lähedal ja seal on palju vene päritolu ja mentaliteediga inimesi. Võib-olla just seetõttu ei hakanud ma Lätis äri arendama. Seal on liiga palju glamuuri ja paatost. Eesti on investeerimisplatvormina atraktiivsem. Esiteks on siin stabiilne majandus. Teiseks on Eesti lojaalsem inimestele, kes on valmis siia oma äri tooma ja seda arendama.

Teil on omad blogid Instagramis ja Youtube kanalil. Kes on teie potentsiaalne jälgija ja kellele te olete suunatud?

Kalevi Panorama projektil on praegu 2 Instagrami kontot: eestikeelne ja venekeelne. Meil on Venemaalt pärit kliente, kes räägivad: “Me ei tea teist midagi, nägime juhuslikult eestikeelset reklaami, hakkasime asja uurima, helistasime kellelegi Tallinnasse...” Üks meie ostjatest pole kunagi isegi Tallinnas ega Eestis käinud. See tähendab, et ta lihtsalt leidis teabe, uuris tausta, tuli kohale ja ostis kohe korteri ära.

Kas näete end omamoodi Venemaa ehituskapiitli suursaadikuna Eestis?

Tahan näidata, et Venemaa investorid ja arendajad on läbipaistvad, pädevad ning võivad tuua Eestisse uusi töökohti, kvaliteetse lähenemise ehitusele ning uue visiooni nii disaini kui ka arhitektuuri ja tehnoloogia osas. Ennekõike oleme suunatud suurlinnade elanikele, kes sooviksid siia tulla, kuid kellel on veel palju eelarvamusi Eesti, Baltimaade ja kogu Euroopa osas.

Kas olete saanud pakkumisi rahastada mingeid organisatsioone või projekte?

Meile on juba pakutud toetada religioosseid projekte, kuid see meile eriti ei sobi. Mulle meeldib, kui on mingi lõpptarbija. Ja veel mulle meeldib, kui ma mõistan seda lõpptarbijat. Praegu aitame ehituskooli õpilasi. Poisid õpivad maalriteks, torulukkseppadeks, saavad esikohti võistlustel ja võivad minna praktikale näiteks Austriasse. See avaldab mulle muljet, ma tahan neid kuidagi aidata. Siin on meie tegevus konkreetsetele inimestele suunatud. Me mitte ei andnud pelgalt kellelegi raha, vaid ostsime konkreetse asja, tõime kohale ja adressaadid said selle kätte.

Tehnoloogiliselt näib teie projekt välja üsna avangardne. Mis tunne on olla selles ehitusžanris teerajaja?

Mis puudutab nutikat kodu, siis meie pole päris teerajajad. Näiteks, on olemas Sky Line ja Techno Life, kellega teeme koostööd. Techno Life on ainus ettevõte, mis pakub tehnilist tuge ööpäevaringselt, samas kui kaks viiest ettevõttest, kellega me koostööd kaalusime, läksid hingusele veel enne ehitustööde algust.

Juri Petrov, Tycoon OÜ juhatuse liige

Techno Life on ainus ettevõte, mis pakub tehnilist tuge ööpäevaringselt, samas kui kaks viiest ettevõttest, kellega me koostööd kaalusime, läksid hingusele veel enne ehitustööde algust.

Turg on väga väike ja me sõltume mitte ühest ettevõttest, vaid ühest konkreetsest inimesest, sest sageli püsib kõik ühel juhil, ideoloogil. Kui ta haigestub või kolib, siis ettevõte laguneb.

Vajame kvalifitseeritud insenere, kes paigaldavad kõik vajalikud andurid, seadistavad need ära ja programmeerivad süsteemi konkreetse objekti jaoks. See on keeruline. Kuid sel hetkel, kui me projekti kallal töötasime, ma teadsin, et nutika kodu puudumine on liikumine ökonoomklassi kategooriasse. Võite seinu kasvõi marmoriga viimistleda, kuid kui te ei saa kodust eemal olles minna ja vaadata, milline on ruumides temperatuur ja seda muuta, kasutada süsteemi pitsa koju tellimiseks jne, siis olete ajast maha jäänud.

Paljud meie korterite ostjad küsivad lisavõimalusi. Ja need pole pelgalt mitte mootoriga aknakatted, vaid kõikvõimalikud beebimonitorid, lisaseadmed ahju juhtimiseks, heli- ja videosüsteemide integreerimise võimalus.

Kas teie arvates tasakaalustab koronaviiruse epideemia mõnevõrra turgu?

Arvan, et jah. Arendajatele, kes teevad projekte mõne individuaalse kontseptsiooniga, ei too see tõenäoliselt suuri raskusi. Löögi võivad saada need, kes tegelevad massilise elamuehitusega. Konkurents töötab nende vastu. Loodan, et maaomanikud muutuvad paindlikumaks ja siis rõõmustame Tallinna uute arhitektuuriliste lahenduste ja ideedega.

Lisainfo: tycoon.ee, kalevipanorama.ee, instagram.com/tycoon.ee ja instagram.com/kalevipanorama.ee

Hetkel kuum