7. november 1995 kell 22:00

Õlleaktsiis ühtlustub järgmise aasta suvel

«Võrreldes õlleimportijatega on kodumaised õlletootjad kehvemas seisus, kuna paljud tehased on hiljuti erastatud ja vajavad investeeringuteks ning konkurentsivõime omandamiseks stardiaega,» rääkis kevadel erastatud Tartu õlletehase tootmisdirektor Mart Haldmaa.

Praeguse aktsiisiseaduse järgi on kohaliku õlle aktsiis 0,9 kuni 1,1 krooni liitri pealt, importõlle oma kange õlle puhul, alates 4,7%, üheksa krooni ja lahjal õllel, kuni 4,7%, kuus krooni liitri pealt. Riigikogu otsuse kohaselt peab järgmise aasta 1. juulil olema aktsiis ühtne, sest see on eeltingimus Eesti liitumisel rahvusvahelise kaubandusorganisatsiooniga WTO.

Õlleaktsiisi ühtlustatakse järk-järgult ja kui suureks see kujuneb, pole veel teada.

1. jaanuaril tõstetakse kodumaise õlle aktsiisi kaks korda, kuni 2,5 kroonini liitri pealt, importõlle aktsiis jääb samaks. «Järgmisel suvel aga alandatakse importõlle aktsiisi ja tõstetakse veel pisut kodumaise õlle aktsiisi, nii et need võrdustuvad,» selgitas Saku õlletehase tootmisdirektor Tõnu Aas.

Aastas kuni 5000 dekaliitrit õlut pruulivad õlleköögid saavad pärast aktsiisiseaduse muutmist maksuvabastuse. Vahet hakatakse tegema ka kodumaiste õlletootjate tootmismahu järgi. Aastas kuni 600 500 dekaliitrit õlut pruulivad tehased maksavad aktsiisi liitri pealt 50 senti vähem kui üle selle tootvad tehased.

Praegu ületavad 600 500 dekaliitri piiri Eestis Saku ja Tartu õlletehas. Importõlu hõivab umbes 10%, Saku tehase toodang 50% turust.

Hetkel kuum