5. detsember 1995 kell 22:00

Wall Street on rekordihoos

Esmaspäeval ja teisipäeval langes dollari kurss tagasi 1,435 Saksa margani ehk 11,48 kroonini.

Dollari ja Saksa marga kurssi võib mõjutada Prantsuse frank -- seisis ju Prantsusmaa peaministril A. Juppél eile õhtul ees pöördumine parlamendi poole, sest riigiteenistujate streik on võtnud hirmuäratavad mõõtmed. Kui Prantsuse frank nõrgeneb Saksa marga suhtes, tähendab see Saksa marga mõningast tugevnemist muude valuutade, ka dollari suhtes.

Wall Street on aga endiselt rekordihoos. Dow Jonesi tööstuskeskmise absoluutset tippmarki uuendati 5157,58 punktiga 4. detsembril, ent eilselt päevalt võis oodata sellegi rekordi kiiret purustamist. Igatahes alustas Dow Jones tööpäeva bravuurse tõusuga.

Soome mark jätkas eelmiste päevade kursil ehk 2,685 Eesti krooni ringis. Helsingi börsi HEX-indeks langes eile 0,25% 1870 punktini, põhjuseks Nokia üleöölangus New Yorgis. Rootsi kroon on viimastel päevadel minetanud osa tugevusest, stabiliseerudes 1,756 krooni juures. Teisipäeval tendents kerge nõrgenemise suunas jätkus. Stockholmi börs peab krooni siiski liiga tugevaks, mis pärsib eksporti, seepärast langes börsi indeks 0,17% 1712 punktini, sealhulgas langes Ericsson ühe krooni 149,5 kroonini. Rootsi rahandusminister Göran Persson teatas, et ta ei kandideeri peaministriks, seegi ei avaldanud börsile just soodsat mõju. Torkab silma, et Skandinaavia börsid ei jälgi enam kuigi täpselt suure venna New Yorgi suundumusi ja kodused asjad on muutunud märksa tähtsamaks.

Teisipäeval dollari kurss rubla suhtes ei muutunud ja säilitas taseme 4583 rubla dollar. Keskpank ostis 36,17 miljonist dollarist 8,91 miljonit. Pankadevahelisel valuutaturul täideti peamiselt klientide korraldusi. Rubla üleööintress on langenud päris madalale, 15--30 protsendini. Moskva kaubabörsil maksid dollari futuurid, mis valmivad detsembris ja märtsis, vastavalt 4649 ja 4814 rubla, seega oodatakse siiski aja jooksul rubla mõõdukat nõrgenemist.

Hetkel kuum