12. veebruar 1996 kell 22:00

Packard Bell, Bull ja NEC loovad hiigelfirma

5,5 miljardi dollari suuruse käibega uut ettevõtet hakkab juhtima Packard Bell ning sellest saab üks maailma suuremaid personaalarvutite tootjaid. Ameerikas on see firma 13 protsendi suuruse turuosaga esimesel kohal.

Ettevõtete ühinemise tingis maailmaturul järjest tugevnev konkurents. Bull ning Jaapani firma NEC omavad kumbki 20% firmast Packard Bell, mis oli eelmisel aastal personaalarvutite tootmiselt Compaqi, IBMi ning Apple'i järel neljandal kohal. NEC omab omakorda 17% Bulli kapitalist.

NEC ning Bull säilitavad oma osaluse Packard Bellis. NEC investeerib Packard Belli 283 miljonit dollarit, saades vastu uue ettevõtte konverteeritavaid võlakirju. Bull omakorda loovutab võlakirjade eest kahjumit kandva tütarettevõtte Zenith Data Systems, mille väärtus on hinnatud 367 miljonile dollarile.

NECi investeeringute eesmärk on sidemete tugevdamine Packard Belliga. Mõnede arvamuste kohaselt on NECil kõige enam eeldusi kontroll Packard Belli üle ühel päeval üle võtta.

Bullile peaks kokkulepe tulema tõelise kergendusena. 1989. a ostis firma 551,4 miljoni dollari eest tol ajal täielikult riigi omanduses olnud firma Zenith Data Systems. Ostu mõte oli puhuda uut elu firma soikuvasse personaalarvutite tootmisesse.

Ettevõtmine kujunes aga täielikuks fiaskoks. Zenithil, mis suures osas sõltus Pentagoni tellimustest, ei olnud korraga enam kliente.

Zenith, mis ülevõtmise ajal oli kasumis, kujunes hiljem Bullile üheks suuremaks kahjumiallikaks. Kui Bull omandas 1993. a osaluse Packard Bellis, oli üks eesmärk võita suurusest tingitud säästudelt, kuid seegi ei aidanud Zenithi jalule tõsta. Kogu ettevõtmine läks firmale maksma oma 11 miljardit franki.

Praeguseks on Bull oma strateegiat täielikult muutnud ning firma kasum ulatus eelmisel aastal 300 miljoni frangini. Riigi osalus firmas on vähenenud 36 protsendile ning peaks veelgi vähenema, kuna Bull otsib oma suurimate aktsiaomanike NECi, Motorola ja Prantsuse Telecomi kõrvale uut partnerit Euroopast. DI

Hetkel kuum