11. märts 1996 kell 22:00

Hiina ja Taiwan tekitavad Aasias pingeid

«Aasia ei ole nii stabiilne kui Euroopa või Põhja-Ameerika. Tegelikult on see maailma üks ebastabiilsemaid piirkondi,» ütles Lõuna-Korea asepeaminister Rha Woong-bae. Reedel alustas Hiina Taiwani suuremate sadamalinnade vahetus läheduses raketikatsetusi, tuletamaks saareriigile meelde iseseisvuspüüdega seotud riske. Märtsi keskel on kavas laialdased sõjaväemanöövrid.

Aasia riikide valitsused näevad Hiina saablitäristamises ohtu piirkonna majanduslikule stabiilsusele. Samuti kardetakse uue võidurelvastumise vallandumist. Jaapan on avaldanud muret, et Taiwani ja Hiina vaheline vastasseis võib nii tõsiseks muutuda, et pooled leiavad ettekäände sõjalise jõu kasutamiseks. Venemaa kutsus vaenupooli konflikti rahulikul teel lahendama. Asevälisminister Panovi sõnul ei mõjuta puhkenud kriis Jeltsini aprilliks kavandatud Hiina-visiiti. «Venemaa peab Taiwani Hiina koosseisu kuuluvaks ning kutsub üles probleemi rahulikult lahendama,» ütles Panov.

Venemaa on huvitatud Hiina turust, seal hulgas relvaturg, ning püüab seepärast säilitada häid suhteid Pekingiga.

Hiljuti teatas Moskva oma kavatsusest müüa Hiinale nüüdisaegseid sõjalennukeid ning sõjalennukite valmistamiseks vajalikku tehnoloogiat. REUTER

Hetkel kuum