1. aprill 1996 kell 22:00

Kui reaalne on Vene soov Eesti oma mõjusfääri saada?

Venemaa majanduslikest mõjusfääridest rääkides võib nimetada seda, et tegeldes ettevõtlusega, omades suhteid ja kontakte mitmel pool Euroopas, näeme, et pool Euroopat unistab sellest, et saaks kuidagi väljundi Vene turule.

Kõik on nutused sellepärast, et Euroopa turul on väga raske läbi lüüa, probleeme on tohutult palju. Otsitakse meie kaudu kontakte Venemaaga, eriti kui kõne all on materjalide saamise küsimus. Kuna oleme elektrimootoreid tootev tehas, siis on meie läänepoolne tutvusringkond väga huvitatud vastavast toorainest.

Eesti ettevõtete seisukohalt on tihti hädavajalik oma ärile Venemaalt turgu otsida.

Meil on millegipärast läinud asjad nii õnnetult, et need Eestile pealepandud tollid on tekitanud olukorra, kus näiteks Volta pole suutnud otseselt Venemaale ühtegi elektrimootorit müüa.

On õnnestunud teha vaid vahetuslepinguid, kus me andsime valmismootoreid vasktraadi ja dünaamilise pleki eest. See on olnud ka nii vaevarikas tegutsemine, et lihtsam on müüa Valgevenesse või Ukrainasse, kuigi need on täiesti rahatud vabariigid -- Ukraina pakub kauba eest vastutasuks suhkrut. Nii et Venemaal on raha, kuid on tollid, mujal vastupidi.

Ma ei näe otsest ohtu, et keegi Venemaalt püüaks meid oma mõjusfääri saada. Pigem kardavad sealsed ettevõtted meid. Seetõttu, et neid on hirmutatud oma kolmetähelise organisatsiooni poolt -- et tulevad kommersandid Eestist ja üritavad naha üle kõrvade tõmmata. Teiseks kerkib üles nagu mingi imago küsimus, et kes Pribaltikat aitab, langeb poliitilisse ebasoosingusse.

Eesti kaasamisega oma mõjusfääri tegeleb Venemaa pidevalt. Kogu aeg võib näha, et üht-teist on teoksil. Näiteks üritab Venemaa teha kõik selleks, et venelased Venemaale tagasi ei koliks. See ju näitab üsna selgelt, mida tegelikult tahetakse.

Reeglina inimesed ikka mõtlevad sellele, mis suures naaberriigis sünnib ja arvestavad seda oma tegemistes.

Võib-olla just hirm Venemaa ees sunnib eestlasi välismaa pankades arveid avama, seda ma ei tea ja see pole minu asi. Kuid arveid on palju ja laialt. Jutt on miljarditest kroonidest.

Üldiselt jälgin murega, mis seal Venemaal sünnib. Mingitpidi võib olla võimalik, et Venemaa teeb tõsise katse Eestit kuidagi poliitiliselt ja majanduslikult oma mõjusfääri saada. Täiesti välistatud see ei ole.

Samas ma ei usu hästi, et nii läheb. Asi pole praegu kaugeltki nii tõsine, et ettevõtjad peaks selle peale oma aega kulutama ja mõtteid mõlgutama. Veel vähem selle eest oma äri kindlustama. Päevapealt midagi sellist ei juhtu ja kui tänane olukord peaks Venemaa tõttu halvemaks muutuma, eks siis tuleb muidugi mõelda, mis edasi saab ja kuidas tuleb käituda.

Hetkel kuum