16. mai 1996 kell 22:00

Venemaa laseb rublakoridori lõdvemaks

Venemaa presidendi majandusnõunik Aleksandr Liv?its ütles, et 1. juulist kehtib rubla suhtes uus liikumisvahemik 5000--5600 rubla dollari vastu, võrrelduna senise vahemikuga 4550--5510 RUR/USD.

Rubla väärtust alandatakse inflatsioonitempost aeglasemalt, ütles Liv?its. Järk-järgult on rublakoridori kavas veelgi lõdvendada ning aasta lõpus minna üle uuele koridorile 5500--6100 RUR/USD.

Uue rublakoridori otsus langetati president Boriss Jeltsini kohtumisel majandusnõunikega.

Liv?itsi sõnul ei ole valitsusel langevat inflatsioonimäära ja stabiilset valuutaturgu arvestades raske rublakoridorist kinni pidada.

Venemaa keskpanga juht Sergei Dubinin ütles, et uus rublakoridor tähendab sisuliselt rubla reaalkursi tõstmist, sest rubla väärtuse alandamine on aeglasem kui inflatsioon.

Vaatlejate sõnul on uue rublakoridori kehtestamise näol tegemist kompromissiga, mille käigus arvestati ka eksportööride huve, kes ei ole rahul liiga tugeva rublaga.

Dubinin ütles ühtlasi, et alates tänasest hakkab keskpank rakendama uut ametlikku rubla kursi määramise süsteemi, tehes kursid igal hommikul kell 10.00 rahvusvahelise turukursi alusel, mitte Moskva pankadevahelise valuutabörsi noteeringute põhjal nagu seni.

Rubla kurss Moskva rahvusvahelisel valuutaturul oli neljapäeval 4970 RUR/USD.

Rublakoridori kehtestas valitsus möödunud aasta juulis stabilisatsiooniplaani käigus. Enne koridori kehtestamist oli rubla kurss valuutaturgudel heitlik ning langes mitu korda järsult.

Valitsus on seadnud endale eesmärgiks viia aastainflatsioon 25 kuni 30 protsendini, võrrelduna 135 protsendiga möödunud aastal. Kuuinflatsioon aprillis langes 2,2 protsendini. TELERATE-BNS

Hetkel kuum