11. juuni 1996 kell 22:00

Kolm suurt piimatootjat panevad mannergud ühte kappi

Piimatööstuste juhid ühinemist ei varja, kuid nad keelduvad täpsema informatsiooni jagamisest. «Töö alles käib,» ütles ASi Põlva Piim tegevdirektor Enn Sokk.

Jaan Käär pidas peamiseks ühinemist tingivaks faktoriks vajadust koordineeritud piimatööstuse arengu järele. «Vaja oleks vältida rumalaid ja tarbetuid investeeringuid,» lausus ta.

Käär rääkis, et ASil Paide Piimatööstus pole näiteks mõtet oma võitööstust ajakohastada, kuna Põlvas toimib tootmine hästi. Mulgi Meieril pole aga mõtet rajada oma piimapulbritööstust, kuna sellekohane investeering on tehtud nii Põlvas kui Paides, lisas ta.

ASi Mulgi Meier juhatuse esimees Andres Vinni ütles, et Mulgi Meier hoiaks piimapulbritootmisse investeerimata jättes kokku 14 miljonit krooni, teised kombinaadid ei pea aga kulutama 4--6 miljonit krooni pakkemasinate ostuks.

Teise põhjusena, miks piimakombinaadid soovivad ühineda, nimetas Jaan Käär ohtu välismaiste piimatootjate ees. Kui Eestis oleks tugev piimandusliit, tunneks välismaine kapital tunduvalt väiksemat huvi Eesti vastu, tunnistas ta.

Äripäeva andmetel pakkus Käär ise aasta tagasi Paide piimakombinaadi vähemusaktsiaid Rootsi kontsernile Arla, kes aga pakkumust vastu ei võtnud. Samuti pidas Laeva meierei omanik Soome firma Valio Oy veel mõne kuu eest Mulgi Meieri, Paide piimakombinaadi ja Põlva Piimaga läbirääkimisi oma siinse toodangu müümise üle.

Kuni viimase ajani pidas kolme Lõuna-Eesti piimakombinaadiga ühinemisläbirääkimisi AS Pärnu Piimatoodete Kombinaat, kes eelmisel nädalal otsustas aga ühise valdusfirma loomise kasuks ASiga Pärnu Meierei.

Tallinna Piimatööstuse ASi direktor Oliver Kruuda osales samuti varasematel ühinemisläbirääkimistel Lõuna-Eesti piimatööstustega. «Nüüd tekib kaks leeri -- Lõuna-Eesti valdusfirma ning Tallinn,» tõdes ta.

Jaan Käär on varem öelnud, et Tallinna piimatööstuse eemalejäämine läbirääkimistelt on paljuski seotud sellega, et Tallinna kombinaat kuulub ETFC Gruppi, mis on teistele piimatööstustele tundmatu toiduainetööstuse ettevõtete liit. Ta ei välistanud esmaspäeval aga, et kõnelusi Tallinna piimatööstusega võidakse tulevikus jätkata.

Palamuse piimaühistu direktor Tiit Mikker kinnitas, et kolme piimakombinaadi ühinemine tähendab varumishindade allalaskmist ja väikeste meiereide kiiret põhjaminemist.

Selle kuu piimavarumishinnad on kõige kõrgemad Laeva meiereis, kus makstakse kõrgema sordi eest 2,6 krooni, esimese sordi eest 2,2 krooni. Põlva Piima andmetel on Põlva Piima, Paide piimakombinaadi ja Mulgi Meierei kokkuostu baashind sama. Kõrgema sordi piima eest makstakse Lõuna-Eestis 2,4 krooni, esimese sordi eest 2 krooni.

Põhja-Eestis varub Tallinna piimatööstusele piima AS Rävala Piim, kes maksab kõrgema sordi piima eest 2,5 krooni ja esimese sordi eest 2 krooni.

Piimatootjaid ja ühistuid ühendava KPÜ Eesti Piim tegevdirektor Jaan Mutli märkis, et kolme suure piimakombinaadi ühinemine stabiliseerib oluliselt piima kokkuostuhindu. «Esimeses kvartalis maksid kõik piima eest üle,» lausus Mutli.

Tema hinnangul võib loodav Lõuna-Eesti valdusfirma enda kätte haarata kolmandiku Eesti täispiimatoodete turust, või- ja pulbritootmises hakkaks neile kuuluma aga valdav osa.

Mulgi Meieri eelmise aasta käive oli 222 miljonit krooni ja kasum 7,5 miljonit krooni, Paide piimakombinaadi käive ulatus 268 miljoni kroonini ja kasum oli 2,4 miljonit krooni. Põlva Piima eelmise aasta käive oli 366 miljonit krooni, kasum 6 miljonit krooni.

Hetkel kuum