16. juuni 1996 kell 22:00

Haigekassal pole raha hambaravi eest tasumiseks

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuosakonna peaspetsialisti Tiit Kütneri sõnul ei osanud keegi eelmisel aastal ravikindlustuslepinguid sõlmides ette näha keskmiselt 35 protsendi suurust hinnatõusu, mis tänavu veebruaris hambaravi valdkonnas toimus.

«Hinnad on tõusnud kõikjal meditsiinis, tervikuna on haigekassa lepingumahud Tallinnas ületatud umbes viie protsendi ulatuses,» lisas Kütner.

«Oleme andnud loa nendele hambaraviasutustele, kes on lepingumahud ületanud, osutada tasulist teenust,» lisas ta. Esialgu on seda taotlenud Nõmme haigla, kellele kuuluvad Mustamäe ja Nõmme hambapolikliinikud, ning Tallinna hambapolikliinik. Tasuta on vaid esmaabi.

Kütner lausus, et ülejäänud meditsiiniteenuste tasuliseks muutmine pole võimalik. Hambaravi osas andis sotsiaalministeerium aga juba 1994. aastal välja määruse, mis lubab riiklikel ja munitsipaalraviasutustel selle raviteenuse tasuliseks muuta.

«Minu isiklik arvamus on, et kogu hambaravi raha tuleks suunata kuni seitsmeaastaste laste hammaste ravimiseks ja ülejäänud inimesed ravivad hambaid oma raha eest,» ütles Kütner.

Tallinna haigekassa direktori asetäitja Saima Skurihini sõnul on ravikindlustuslepingute aastane maht pealinnas 431 miljonit krooni, reservi haigekassal pole.

Tiit Kütner ütles, et Tallinnale on liiga tehtud, kuna ravikindlustusmaksu koguneb sealt kõige enam, see jaotatakse aga keskhaigekassa kaudu üle Eesti laiali. «Seepärast on ka pilt hambaravi osas mujal Eestis parem, välja arvatud Tartu,» märkis Kütner.

Nõmme polikliiniku hambaravi osakonna juhataja Inna Ratassepp ütles, et odavam plomm maksab nende polikliinikus nüüd ligi 60 krooni, paremast materjalist hambatäidis umbes 90 krooni.

Ratassepp ei osanud hinnata, kui kaua teenused tasuliseks jäävad. Hambaravi on tasuta vaid I ja II grupi invaliididele ning last ootavaile naistele.

Tallinna hambapolikliiniku peaarsti Anne Männiku sõnul jääb hambaravi ses polikliinikus tasuliseks septembrini. Ta ütles, et ravi tasuliseks muutmise üks põhjus on, et paljud arstid on puhkusel ja töötajad käivad tihedamini valves, mis on patsiendi jaoks tasuta.

Hetkel kuum