25. juuli 1996 kell 22:00

Ikea kaotab Rootsis turgu

Ikea madalad hinnad on kontserni seni mööblitööstuse mõõnaaegadest edukalt läbi aidanud. Ülesmäge mindi ka 90. aastate alguses, mil muude mööblitootjate müügimahud järsult langesid. Nüüd on aeg käes, mil Ikeal tuleb tööstusharu tabanud languse ees alla anda.

Ikea Rootsi haru tegevdirektor Birger Ljung tunnistas esimest korda avalikult, et kontserni läbimüük Rootsi mööblikaubamajades on viimase poolteise aasta jooksul vähenenud, jäädes siiski maha ülejäänud mööblitööstust tabanud langusest.

Selle aasta kuue esimese kuuga on mööblikaubandus reaalhindades langenud 8,5 protsenti. Mullu registreeriti languseks 6,5 protsenti.

Nüüd, kus kriis on tabanud ka Ikeat, mõjub see nii mõnelegi mööblit ja kodusisustust valmistavatele ettevõtetele hukutavalt. Ajalehe Dagens Industri teatel on Ikea kui põhikliendi kaotus juba kümmekond 50--100 töötajaga ettevõtet pankrotti viinud.

Ikea tellimuste vähenemine ei ole tingitud üksnes mööblikaubanduse vähikäigust Rootsis. Paljud ostud sooritab kontsern nüüd ka välismaal, sealhulgas Balti riikides.

«Muu hulgas on selle tinginud tugev kroon,» ütles firma Ikea Trading tegevdirektor Lars-Göran Peterson. Osa mööblist, mis kontsern Rootsist ostab, läheb ekspordiks Ikea kaubamajadesse üle kogu maailma. Krooni tugevnemine on viinud selleni, et Rootsi mööblit ei ole enam niisama tulus eksportida kui varasematel aegadel. DI

Hetkel kuum