25. juuli 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Balti-Ameerika ettevõtlusfond on andnud Läti väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele laenu ühtekokku 2,3 mln USA dollarit ning peaks lähema kolme aasta jooksul eraldama veel 12--13 mln dollarit.

Ühtekokku on Läti ettevõtted saanud fondilt 12 laenueraldist suuruses 40 000 kuni 500 000 USA dollarit.

Balti-Ameerika ettevõtlusfondis on Balti riikide toetamiseks ette nähtud 50 mln dollarit. LETA-ETA

Leedu suurim väliskaubanduspartner on endiselt Venemaa, mille arvele langes tänavu esimese viie kuuga 23,9% Leedu ekspordist ja 25,2% impordist. Leedu eksportis Venemaale viie kuuga 1,997 mld ja importis sealt 1,654 mld liti väärtuses kaupu.

Aasta alguses oli Leedu väliskaubandusbilanss 1,524 mld litiga negatiivne. Impordi maht kasvas viie kuuga 18,9 ja ekspordimaht 29,8% võrra vastavalt 6,531 ja 5,006 mld litini.

Lääne-Euroopa riikidest on Leedu juhtiv kaubanduspartner Saksamaa. Leedu eksport Euroopa Liidu maadesse moodustas 34,3% koguekspordist ja import 42,4% koguimpordist. 45,2% koguekspordist ning 32,3% koguimpordist langes SRÜ riikide arvele. BNS

Omaaegne juhtiv nõukogude päevaleht Pravda peatas ilmumise määramata ajaks pärast tüli lehe kreeklastest omanikega, kes nõuavad kiireid kasumeid.

Lehe toimetajad solvusid, kui Theodore ja Khristos Ianikoss teatasid, et peatavad lehe väljaandmise vaikseks suvehooajaks, mil uudiseid peaaegu ei ole. Ajalehe kollektiiv süüdistas omanikke «austuse puudumises Venemaa vanima ajalehe lugejate, tellijate ning toimetuse kollekvtiivi suhtes». Sellele järgnes toimetuse otsus lehe väljaandmine peatada.

Pravda oli peaaegu 80 aastat kommunistliku partei ametlik häälekandja, enne kui kreeklastest miljonärid omandasid 1992. aastal lehe aktsiate kontrollpaki. AFP-BNS

Liiklus Transsiberi raudteel, mis oli kunagi Venemaa tööstusliku arengu uhkus, seiskus liiklus miljonitesse dollaritesse küündivate tasumata elektriarvete tõttu.

Eile hommikul jäid seisma rongid Venemaa pikimal, Moskva-Pekingi liinil, sest T?itaa energeetikakompanii lülitas raudteel maksmata võlgade pärast elektri välja. AFP-BNS

Euroopa Liidu eelarvekomisjon alustas eile 1997. a kavandatavate eelarvekulutuste kärbete arutamist. Kavandatav kokkuhoid on 2,0 mld ECUd (2,5 mld dollarit), millest lõviosa moodustab sääst põllumajandussektoris ning strukturaalseteks ümberkorraldusteks eraldatavates summades.

Kokkuhoitud raha makstakse tagasi, tänavu tagastatakse liikmesriikidele 1995. a säästu arvel umbes 9 mld ECUd.

«Pretsendenditut» eelarveplaani toetab enamik jõukamaid ELi riike, vaesed riigid, kes on peamised strukturaalse abi saajad, on vastu. REUTER-BNS-ÄP

Leedu maanteede olukord ähvardab halveneda, kuna teedeparandusfondil on saamata 100 mln litti ehk kolmandik vajalikest summadest.

Käesolevaks aastaks ei ole Leedu planeerinud ka uute teede rajamist, kinnitas Leedu teedevalitsuse esindaja Gintaras Asadauskas.

Tänavu on plaanitud 15,3 mln liti eest sildade remondi- ja ehitustöid, 250 kilomeetri ulatuses kruusateede parandustöid ning teetammi remonti 650 kilomeetri ulatuses.

Põhjalikumad rekonstrueerimistööd toimuvad vaid Via Baltical, millele tänavu kulub 19,1 mln litti ning Jonava ja Kaunase vahelisel maanteel. ELTA-ETA

Arhangelski veterinaarametnikud leidsid 17 tonni radioaktiivset liha, mis oli veetud sisse Valgevenest.

T?ernobõli 1986. aasta tuumakatastroofis saastatud Mogiljovi rajoonist saabunud liha sisaldas lubatust rohkem strontsiumi, teatas uudisteagentuur Itar-Tass.

Angentuur ei märkinud, kas veterinaaridel õnnestus liha müük peatada. AFP-BNS

Hetkel kuum