15. august 1996 kell 22:00

Virkus tahab suuremat tükki

Järgmisel neljapäeval tuleb kokku Hansa Kindlustuse nõukogu, kes poolteist kuud tagasi toimunud koosolekul lükkas Hansa Kindlustuse aktsiakapitali suurendamise seniselt 1,8 miljonilt kroonilt 10 miljonile kroonile edasi augusti keskpaika.

Hansa Kindlustuse nõukogu esimees Jan Bruneheim põhjendas lõpliku otsuse langetamise edasilükkamist sellega, et Rootsi kindlustuskontsern Trygg-Hansa, kes on Hansa Kindlustuse 92 protsendi aktsiate omanik ja keda Bruneheim Trygg-Hansa tippjuhtkonna liikmena Hansa Kindlustuses esindab, soovib ära oodata Eesti Kindlustuse uue omaniku seisukoha -- kas uus omanik soovib Hansa Kindlustuse aktsiakapitali laiendamisega kaasa tulla.

Ivar Virkus selgitas pärast Olavi Laidoga kohtumist, et Eesti Kindlustusel on Hansa Kindlustuse osalusega viis erinevat tegevuskava. «Lõplikult ei saa midagi enne öelda, kui on valmis mälutud kõik viis varianti,» sõnas Virkus.

Olavi Laido sõnade kohaselt on Trygg-Hansa juhtidega Eesti Kindlustuse osaluse suhtes korduvalt nõu peetud. «Kaheksa protsenti tundub meile kõigile jama,» märkis Laido.

Virkuse sõnul on võimalikud variandid alates senise osaluse müümisest kuni kogu Hansa Kindlustuse aktsiapaki ostmiseni.

Viimane variant on siiski ebatõenäoline, sest mitu Trygg-Hansa juhti on varem Äripäevale kinnitanud, et soovivad pigem Eesti Kindlustuse osaluse Hansa Kindlustuses ise tagasi osta. Laido lisas, et arutatataks kindlasti kõiki variante.

Hansa Kindlustuse loomisel oli Eesti Kindlustuse osalus Hansa Kindlustuses 50 protsenti. Virkuse kinnitusel soovib ta endale selgeks teha, kuidas on Eesti Kindlustuse osalus 50 protsendilt langenud 8 protsendile.

Virkuse hinnangul on variantidest kõige tõenäolisem see, et neljapäevaseks Hansa Kindlustuse nõukogu koosolekuks esitab Eesti Kindlustuse senine peadirektor, praegune juhatuse liige Enn Laaniste Eesti Kindlustuse soovi minna aktsiakapitali laiendamisega kaasa ja säilitada senine 8protsendiline osalus.

«Selleks, et võita aega,» põhjendas Virkus. Tema sõnul on 8protsendiline osalus liiga väike, et seda säilitada. Virkus pidas kõige tõenäolisemaks kahte arenguteed: kas Eesti Kindlustus saab suurendada oma osalust vähemalt 33 protsendile või -- vastasel korral -- loobub osalusest üldse.

Paar kuud tagasi iseseisvus Hansa Kindlustuse Riia esindus, kus Trygg-Hansa loodud uude kindlustusseltsi Eesti Kindlustust ei kaasatud. Mitme analüütiku hinnangul oli see erastamisootel olevale riiklikule kindlustusseltsile «noahoop selga». Trygg-Hansa sellise käitumise vastu protsestis ka Eesti Kindlustuse tollane peadirektor Enn Laaniste.

Ivar Virkus ei pea Lätis toimunut mingiks tüliõunaks. «Kõigepealt tuleb kodus asjad korda saada,» sõnas ta. Virkuse väitel ei häiri Eesti Kindlustust see, samasugune plaan on Trygg-Hansal ka Leedus.

Virkus lisas, et seni ettevõtete kindlustamisel tagasihoiduliku turuosaga Eesti Kindlustus tahab hakta aktiivsemalt tegutsema selles kindlustusliigis, mis on Hansa Kindlustuse peamine tegevusala.

Hetkel kuum