5. veebruar 1997 kell 22:00

Abivahendid vähendavad lihaste pinget

Arvutiga töötamisel hiirt või klaviatuuri kasutades paindub ranne pidevalt tagasi, sõrmed peavad ulatuma lauapinnalt kõrgemate nuppudeni ning käe asend ei ole loomulik. Sõrmi tuleb pikka aega hoida klaviatuuril või hiirel ning nimetis- ja keskmise sõrmega tuleb teha korduvalt vajutamisliigutust. See kõik väsitab rannet, küünarvart ning õlalihaseid. Tulemuseks võib olla randmepõletik või lihasevalu. Soomes näiteks oli 1995. a 120 000 haiguspäeva, mis tulenesid klaviatuuri ja hiire pidevast kasutamisest.

Probleem on nii uus, et erinevad koolkonnad vaidlevad, millised lahendused on kõige paremad. Klaviatuuri kasutajatele on välja pakutud ergonoomiline randmetugi, mis hoiab käed õiges tööasendis, parandades samal ajal vereringet ja vabastades lihased pingest.

- Hiirega töötajatele on mõeldud randmetoega hiirematt, mis hoiab randme õiges tööasendis.

- Klaviatuur ja hiir peavad olema ühel tasandil. Spetsialistide hinnangul on vale, kui klaviatuur on laua all klaviatuurialusel ning hiir laua peal. Kui klaviatuur on laua all, siis soovitatakse kasutada laua külge kinnitatavat vertikaalselt reguleeritavat hiirematti. Selline hiirealus aitab hoida kokku lauapinda.

- Klaviatuuri kõrval asuvale hiirele tuleb leida piisavalt ruumi. Klaviatuur ja hiir tuleb paigutada nii, et käsi saab toetada lauale või tooli käetugedele. Hiirt ei tohi kasutada sirge käega, õlavars peab olema keha ligidal.

- Kui tööülesanne on andmete sisestamine paberilt, tuleks kasutada dokumendihoidjat ja paigutada see kuvari ning klaviatuuri vahele.

Hetkel kuum