3. aprill 1997 kell 22:00

McDonald's närvitseb

Alates tänasest maksavad muna-McMuffin, vorsti-McMuffin munaga, peekoni-, muna- ja juustubiskviit ja vorstibiskviit munaga vaid 55 senti.

«Tegemist on uue põlvkonna odavate toitudega,» ütles McDonald's USA tegevdirektor Ed Rensi. Hinnalangus puudutab vaid McDonald'si restorane USAs.

Väliselt põhjendatakse seda tavaabinõuna, kuid firmasisene dokument, mis saadeti frantsiisilepinguga McDonald'si töövõtjatele, on üpris paanilise alatooniga: «Meie hinnad pole konkurentsivõimelised /.../ konkurendid kasvavad kiiremini /.../ 1997. a müügiprognoos on negatiivne /.../ Vaja on tegutseda.»

Kui McDonald'si plaan välja imbus, langesid USAs kohe kiirtoitlustusfirmade aktsiad. Sest hinnangute kohaselt on USAs 5000 kiirsöögikohta üleliia, mistõttu hinnasõda võib tekitada väga keerulise olukorra.

USA kiirtoitlustusturu suuruseks on 104 miljardit dollarit. McDonald'sile kuulub Ühendriikides 12 100 restorani, millest 85% tegutseb frantsiisilepinguga. Peale selle on McDonald'sil enam kui sajas riigis veel 9000 restorani. Firma kiireim kasv ongi välismaal ning sealt saab ta poole kasumist.

USA kiirtoitlustusturust kuulub McDonald'sile 42% ehk kaks korda rohkem kui tema põhikonkurendile Burger Kingile, mis kuulub Briti firmale Grand Metropolitan. Viimasel ajal on Burger King McDonald'silt järjest turgu juurde vallutanud. Tema põhihamburger maksab 99 senti ehk 13,25 Eesti krooni. McDonald'si USA restoranide läbimüük on vähenenud kuuendat kvartalit järjest ning prognoosi kohaselt kahaneb tänavu veel 3,5 protsenti.

McDonald'si konkurendid USAs Burger King, Wendy's, Taco Bell, Pizza Hut ja Kentucky Fried Chicken on teatanud, et nad ei kavatse hinnasõjas osaleda.

McDonald'si aktsia on langenud eelmise aasta algusest peale, vaatamata sellele, et Dow Jonesi indeks on pidevalt tõusnud. Selle tagajärjel on McDonald's kaotanud oma börsiväärtusest 16% ehk kuus miljardit dollarit.

Nagu ütles McDonald'si turundusdirektor Leedus Ruta Petruskaite, ei mõjuta McDonald'si kavandatav hinnamuutus Suure Maci hinda Baltimaades. Eestis maksab see endiselt 23 krooni, Lätis 1,20 latti ja Leedus seitse litti.

McDonald'sil on Eestis ja Lätis viis ning Leedus neli kiirsöögikohta. Ühe söögikoha ehitamine läheb maksma 1--1,2 miljonit dollarit ning lähitulevikus nähakse suurimaid arenguvõimalusi Leedus. DI-ÄP

Hetkel kuum