8. mai 1997 kell 22:00

Rootsi kroon on enim nõrgenenud USD suhtes

Dollari väärtuse kasvu taga on tugev Ameerika majandus. Investeerijad saavad oma raha paigutamisel USAs suuremat tulu kui Jaapanis või Euroopas. Samal ajal hoiavad Jaapani ja Saksa keskpank oma baasintresse võimalikult madalal, et ergutada oma majandust.

Mis põhjustel on just Rootsi kroon dollari suhtes kõige rohkem nõrgenenud? Üks oluline põhjus on poliitiline. Ehkki finantsturud on rahul Rootsi valitsuse riigieelarve tasakaalustamise tulemustega, valitseb siiski kartus, et valitsus võib karmist säästupoliitikast taanduda. On üldteada, et sotsiaaldemokraatide valitsuse populaarsus jätkuvalt langeb ning seetõttu võib valitsus oma soosingu suurendamiseks finantspoliitikat leevendada ja lubada suuremat inflatsiooni.

Samuti ei meeldi turule Rootsi selgusetu seisukoht majandus- ja rahaliidu suhtes. Nimelt väitis äsja ilmunud ajakirjas Veckans Affärer rahandusminister Erik Åsbrink, et Rootsi astumist liitu 1999. a ei toeta sotsiaaldemokraatide enamus.

Osa välisanalüütikuid väidab, et investorite arvates ei hooli Rootsi keskpank kindla vahetuskursi hoidmisest. Seepärast ei soovi nad Rootsi krooni hoida, kui kroon on nii ebakindel.

Krooni müüki soodustas ka Ericssoni teade kolida oma peakorter välismaale, mis võib ehmatada välisinvestorid Rootsist eemale, ütles firma Invest in Sweden peadirektor Kai Hammerich. Konkurents välisraha pärast on aga terav. DI

Hetkel kuum