25. mai 1997 kell 22:00

Miljonid sihvkapurustajalt

Tümanok, kelle konstrueeritud desintegraatorite abil on toodetud Arhangelskis teemante ja pestakse Komimaal kulda, elab tagasihoidlikus kolmetoalises korteris.

Komi kullatootjatest rääkides võib Tümanoki hääles tabada nördimusenoote. Tümanok valmistas neile kaks desintegraatorit, millega saadakse kullaliivast kätte kuni 97% kullast. «Vastutasuks lubati mulle 0,15% loodava aktsiaseltsi kasumist,» räägib Tümanok. «Hiljem öeldi, et kuna olen välismaalane, ei saa mind aktsiaseltsi lülitada.»

Tümanoki uusim desintegraator müüdi hiljuti 10 000 USA dollari eest Ukraina kontsernile INHOL Corporation. Kontsern toodab muu hulgas päevalilleõli.

«Neil on seal tonnide viisi päevalilleseemnete koori, millega ei osata midagi peale hakata,» selgitab Tümanok. «Desintegraator on ainus, mis võimaldab koori purustada.»

Tümanoki sõnul saab jahvatatud koortest valmistada heliisolatsiooniplaate ja neid võib kasutada looma- või ka inimtoiduks. «Koored sisaldavad pektiini, mis aitab organismist välja viia raskemetalle ja radioaktiivseid aineid,» lisab Tümanok.

INHOL Corporationi presidendi Oleg Tugai kinnitusel on esialgsetel katsetustel Tümanoki desintegraatoriga head tulemused. «Sügisel lõppevad katsetused näitavad, kuidas ta sobib meie muu seadmepargiga.»

Tugai kinnitusel on nad sobivuse korral valmis ostma sadakond desintegraatorit.

TTÜs konstrueeritud desintegraatorite müüki organiseerib ülikool ise. «Hiilgav konstruktor ja suurepärane matemaatik ei pruugi äriga hakkama saada,» põhjendab Eesti teaduste akadeemia asepresident, küberneetikainstituudi peateadur Boris Tamm.

«Ukrainas on seadeldisele tohutu tööpõld,» nendib Tamm ja lisab, et on Dvigateliga põhimõtteliselt desintegraatorite masstootmise suhtes kokku leppinud.

60ndatest desintegraatorite kasutusalasid uurinud Tümanok on üle 40 leiutise autor. Lääne patente on Tümanokil 15.

Konsultandina ka legendaarse Johannes Hindi juures töötanud füüsika-matemaatikakandidaat peab oma suurimaks saavutuseks ilmselt esimesena maailmas desintegraatori modelleerimist.

Kirgliku jalgrattasõitjana sattus Tümanok aprillis, kaks päeva enne Hannoveri tööstusmessi, liiklusavariisse ja murdis vasaku jala kahest kohast. Nii kuulis ta alles pärast messi Boris Tammelt, millist huvi äratasid uus desintegraator ja jahvatatud sihvkakoorte näidised.

Eksootilisemate tootenäidistena nimetab Tümanok inimese jahvatatud kõõluseid, kõhrluud ja platsentat.

Tümanoki desintegraatorit soovivad osta ka Ufaa silmaarstid, kes on avastanud, et jahvatatud inimkõõluste süstimine silma soodustab silmarakkude elavnemist ja parandab nägemist ilma kirurgi sekkumiseta.

Hetkel kuum