29. juuli 1997 kell 22:00

Äri ja võim Venemaal Käib totaalne infosõda

36aastane Vladimir Potanin, kes varem oli esimene asepeaminister, juhib praegu Oneximbanki. Tema konkurent Boriss Berezovski on aga Kremli julgeolekunõukogu teine mees ja valitsusallikate järgi oli ta seotud Svjazinvesti enampakkumisel kaotajaks jäänud grupeeringuga. Mõlemad mehed osalesid aktiivselt president Boriss Jeltsini tagasivalimiskampaania finantseerimisel.

Ärileht Kommersant on nimetanud Svjazinvesti müügikonkursile järgnenud poriloopimiskampaaniat totaalseks infosõjaks.

Hiljuti Oneximbanki valdusse läinud Komsomolskaja Pravda avaldas esiküljeintervjuu esimese asepeaministri Boriss Nemtsoviga, kes deklareeris, et Svjazinvesti oksjonil olnud konkurents on oluliseks läbimurdeks Venemaa riigivara müümisel. «Kapitali bandiitlikul moel kokkuajamise ajast on Venemaa nüüd siirdumas enam-vähem tsiviliseeritud kapitalismi,» ütles ta.

Kaotajate leeri kontrollitavate meediaväljaannete rünnakute üks märklaudu on just Nemtsov. Televisioonijaam NTV, mis kuulub Most Banki juhi Vladimir Gussinski äriimpeeriumi, väitis, et osa pankureid on valitsuse abiga hakanud looma fonde, mille ülesandeks on rahaliselt toetada Nemtsovi presidendiks valimist aastal 2000.

Vastuseks kinnitas Nemtsov, et üldiselt reformimeelne NTV on kolme kuu jooksul valitsusele rohkem kahju toonud kui terve opositsioon kokku.

Teine televisioonijaam ORT, mille aktsiatest 51% kuulub riigile ja suur osa Berezovskile, ründas samuti Potaninit, Nemtsovi, ja erastamisminister Alfred Kohhi. ORT populaarne saatejuht Sergei Dorenko avaldas arvamust, et pärast kriitikat püüab riik teha arvatavasti muudatusi ORT juhtkonnas.

Mudamaadluse võtab kokku Moscow News, kelle arvates meediaväljaanded ei ole enam vabad. Kui reformide algul olid meediaväljaanded aktiivsed reformide kaitsjad, siis nüüd kaitsevad nad põhiliselt oma omanike huve, kirjutab Moscow News. REUTER-ÄP

Hetkel kuum