15. september 1997 kell 22:00

Valitsus teeb NRG-asjas Eesti huve kaitsva otsuse

Valitsus on otsustes vaba ja Eestil pole USAga mingeid siduvaid lepinguid, kinnitas Siimann eile. Siimann ütles USA aseväliministri Strobe Talbotti hiljutist NRGd puudutanud kirja kommenteerides, et Eesti ei pea väikse riigina tingimata arvestama suure Ameerika noomimist.

«See on normaalne, et diplomaadid kaitsevad oma riigi ärimeeste huve,» märkis Siimann.

Peaminister kinnitas, et valitsus teeb 23. septembril otsuse. «Ma arvan siiski, et otsus tuleb, kuna meil on pärast neljapäevaseid ja reedeseid kohtumisi selge ülevaade,» nentis Siimann.

Siimann ütles, et võimaluse korral sõnastab valitsus ettepanekud, kuidas ameeriklastega koostööd jätkata. «Kui nad sellega ei lepi, tuleb leida teisi variante,» tõdes Siimann.

Kahe Eesti suurima elektrijaama baasil moodustatava Eesti-USA ühisettevõtte äriplaan on saanud valdavalt kriitika osaliseks.

Valitsuse liikmetest on äriplaani avalikult soosivalt suhtunud vaid välisminister Toomas Hendrik Ilves ja siseminister Robert Lepikson.

Plaanile hävitava hinnangu andnud energeetikanõukogu liikmetest suhtus sellesse positiivselt vaid akadeemik Ilmar Öpik.

Majandusminister Jaak Leimanni hinnangul on äriplaanis, mis tervikuna on asjalik dokument, terve rida probleemseid detaile ja fakte. Dokument ise on samas Leimanni sõnul Eesti energeetika tulevikustsenaariumina oluline ja seda on võimalik arvestada ka siis, kui ühisettevõtte plaan teoks ei saa.

Reedel kohtusid peaminister ja tema nõunikud ning majandusminister elektrijaamade erastamiseks koostatud NRG äriplaani arvustajatega, et kujundada lõplik seisukoht, mille majandusminister esitab 23. septembril valitsusele.

Eesti Energia, majandusministeeriumi ja USA firma NRG Energy koostatud kahe suurema elektrijaama äriplaanile on andnud oma hinnangu üle 20 instantsi.

Enamik arvamustest on peaministri nõuniku Ardo Hanssoni kinnitusel ühel või teisel määral kriitilised.

Siimanni sõnul võib äriplaani rakendamine kaasa tuua liberaalsest turumajandusest kõrvalekaldumise. Ka näeb plaan Siimanni teatel ette elektrijaamade suurt kasumitootlikkust, arvestamata majanduslike ja sotsiaalsete riskidega.

Energeetikanõukogu heitis äriplaanile ette, et selles on elektrijaamade tegelikku väärtust 25 korda alla hinnatud, et ühisfirma loomine takistab vaba energiaturu arengut ning et äriplaani elluviimine toob kaasa põhjendamatult kõrgeid elektritariife.

Praeguse kava järgi moodustaksid kahe Narva elektrijaama baasil ühisfirma Eesti Energia ja NRG Energy tütarfirma NRGenerating (NRGen). Ameerika pool soovib 67 miljoni dollari eest omandada 49 protsenti ühisfirma aktsiatest. BNS

Hetkel kuum