20. oktoober 1997 kell 22:00

Audiitorfirmad ühinevad

Praegu maailma suuruselt teise ja kolmanda audiitorfirma ühinemise tulemusel tekkiva kontserni kogukäive ulatuks 15,2 miljardi dollarini ning töötajaid oleks selles 11 700.

Uudise avaldas nädalavahetusel ajaleht New York Times, ametlikult peaks ühinemisest teatatama lähipäevil. Pühapäeval kinnitas KPMG, et läbirääkimised käivad, nimetamata seejuures partneri nime.

Praegu on maailma suurim audiitorfirma Andersen Consulting, mille käive ulatub 9,5 miljardi dollarini. Andersen on üks algselt kaheksast suurest audiitorfirmast, mis on kaheksakümnendate aastate lõpus vallandunud ühinemisbuumist seni kõrvale jäänud.

Kaheksast suurest on tänaseks järele jäänud kuus. Pärast Price Waterhouse'i ja Coopers & Lybrandi aastavahetusele plaanitud ühinemist kahaneb arv neljale.

Ühinemise tulemusel tekkiv 11,8 miljardi dollari suuruse aastakäibega audiitorfirma tõuseb mõneks ajaks maailmas liidrikohale. Ernst & Youngi ja KPMG ühinemine lööks aga kõik senised rekordid.

Analüütikute hinnangul vähendab nii kiire konsolideerumine firmade võimalusi audiitori valikul. Samuti on analüütikute sõnul auditeerimis- ja konsultatsiooniteenused mõnevõrra vastukäivad. Ei ole välistatud, et audiitor suhtub firmade majandustulemustesse tavalisest leebemalt, lootuses saada auditeeritava firma konsultandiks.

Ühinemisettepaneku peavad läbi hääletama firmade partnerid ning samuti vajab liit nii USA kui välismaa konkurentsiametite kinnitust.

Ernst & Youngi tuntuim klient on Coca-Cola, KPMG auditeerib Citicorpi ja General Electricu majandustulemusi. DI-BNS

Hetkel kuum