22. oktoober 1997 kell 22:00

Ravimitehas pigis kinni

Börsiettevõtete lubadustest ning nende täitmisest või täitmata jätmisest saaks kirjutada suure kuhja teaduslikke töid. Sel nädalal on uurimiseks kõige tänuväärsemat materjali pakkunud Tallinna farmaatsiatehas.

Äripäeva arvates on nii farmaatsiatehas kui selle omanikfirma Magnum Grupp talitanud valesti, kui valisid nende vastu esitatud süüdistuste tõrjumiseks konkurendi ründamise koos jätkuva hämamisega. Sellest võiksid õppida kõik firmad, kes enda usaldusväärsusest vähegi peavad.

Alates pühapäevast süüdistab Läti ravimitootja Olainfarm farmaatsiatehast ja Magnum Gruppi vassimises, investoritele valetamises ja raha kõrvale kantimises. Eestlaste vastuolulised selgitused ajavad asja ainult keerulisemaks. Seejuures ei olda kitsid vastusüüdistustega Läti firma omaniku Valeri Malõgini aadressil, näiteks nimetab Magnum Grupi juhatuse esimees Margus Linnamäe teda tänases lehes lihtsalt vene pätiks. See, kas ravimifirmade kakluses on üldse tõde, millele investorid võiksid toetuda, selgub edaspidi.

Nii Olainfarm kui farmaatsiatehas ihkavad kanda kinnitada Venemaal. Liidripositsioon Balti turul annaks selleks mõistagi head eeldused. Kevadel jäi Olainfarm koos Hansa Investeeringutega Läti ravimifirma Grindex erastamisel Investeerimispanga-Magnumi tandemile alla. See ei anna rahu Malõginile, kes järgmise turutüki -- Riia farmaatsiatehase -- erastamise eel tuha all hõõgunud sütest leegi lõkendama puhus. Ta pühkis aastatetagustelt maksutõenditelt tolmu, lisas sinna tallinlaste täitmata lubadused Moskvas ja skandaal ongi sündinud. Magnumi enesekiitmine korrektsete kommentaaride asemel ainult võimendab seda.

Läti firma samm oleks jäänud palju lahjemaks, kui farmaatsiatehas oleks juba varem tunnistanud, et nende Moskva-projektid on (vähemasti maikuiste lubaduste valguses) liiva jooksnud. Seda tunnistavad vastakad väited, mille kohaselt tehase tütarfirma Mostal asub kord Moskva südalinnas, kord äärelinnas, kord töötab, kord ei tööta. Selline hämamine mõjub nii väikeinvestoritele kui aktsia hinnale.

Hea võimalus viga pisutki parandada oleks selgelt välja öelda, miks Grindex on otsustanud tagasi võtta oma pakkumise Riia farmaatsiatehase erastamiseks. Selle asemel paisati eetrisse skepsist tekitav uudis Silmeti juhtide edukast Aasia-turneest ja hulgaliselt sõlmitud lepingutest. Eks näis, kuidas Magnum Silmeti omanikuna lubadusi täidab.

Info ettevõtte majandustegevuse kohta ei tähenda ainult positiivsete teadete vaimustavat väljahõiskamist. Eelkõige nõuab see firmaomanikelt julgust tunnistada ka möödalaskmisi, sest nagu näha, tulevad need ükskord välja niikuinii.

Tegijal juhtub mõndagi. Et investorid seda mõistavad, tunnistab Viru Ranna teade kasumiprognoosi vähendamise või Norma teade India ohutusrihmatehasest loobumise kohta. Esmapilgul aktsia hinna langust ennustavate numbrite taga nägid investorid usaldusväärsust ja krahhi ei järgnenud.

Kuid sedasorti näiteid on vähe, sest kaudselt soosib börs ebaedust vaikimist. Reglemendi järgi tuleb muudatustest majandustegevuses börsi teavitada siis, kui tehingud väljuvad ettevõtte igapäevase majandustegevuse raamidest, omavad emitendi suhtes olulist tähtsust jms. Igapäevase majandustegevuse mõiste venib kui kummipael ning see, kas tehing või sellest loobumine on oluline, jääb emitendi otsustada.

Nii ongi vähemasti Tallinna farmaatsiatehas andnud mõista, et nendele on objektiivsusest tähtsam kasulike uudiste ühekülgne võimendamine.

Hetkel kuum