1. detsember 1997 kell 22:00

Valitsus teeb järeleandmisi3

Äripäeva trükikotta minemise ajaks polnud nõupidamine Toompeal lõppenud.

Valitsuse pressibüroo juhataja Juhan Kivirähk sõnas, et valitsusliidu pakutav üle 100 miljoni krooni on mõeldud nii munitsipaalkoolide õpetajate kui teiste haridus-, sotsiaal- ja kultuuriala töötajate palgatõusuks järgmisel aastal.

Valitsuse plaani kohaselt leitakse raha munitsipaalkoolide õpetajatele peale eelarve projektis ette nähtud 14% palgatõusu veel täiendavaks 17,8protsendiliseks palgatõusuks. Rakenduskõrgkoolide, ülikoolide, erikoolide ja kutseõppeasutuste, sanatoorsete internaatkoolide, lastekodude, hooldekodude, muuseumide, teatrite ja kontserdiorganisatsioonide töötajate täiendavaks palgatõusuks plaanib valitsus 3,5%.

Kivirähk teatas, et palgatõusu katteallikana nähakse ette kärpimisi põllumeeste mootorikütuse aktsiisi hüvitamises, tagatisfondis ja ministeeriumide majanduskuludes. Samuti vähendatakse ettevõtluse arenguprogrammidele mõeldud raha ja eraldisi erakondadele. Täiendava katteallikana on kavandatud vahendid riigivara müügist. Näiteks otsustas valitsus maha müüa hoone Rahukohtu tänaval, kuhu varasemate plaani kohaselt pidi pärast remonti üle viidama riigikantselei ja peaministri tööruumid.

Isamaliidu esimees Toivo Jürgenson teatas enne kohtumist, et kui valitsus pakub nõutud 200 miljoni krooni asemel välja sada miljonit, siis oleneb opositsiooni suhtumine sellest, millised on pakutud katteallikad.

«Vähemalt Isamaaliit lähtub sellest, et katteallikad peavad tulema riigivalitsemiskulude kokkuhoiust,» rõhutas Jürgenson. «Me võtame valitsuse ettepaneku vastu ja töötame selle ühendatud opositsiooni ja Keskerakonnaga läbi ja vaatame siis.»

Nädal tagasi eelarvetüli käigus esimest korda kohtudes avaldasid nii opositsioon kui valitsusliit lootust, et 1998. aasta riigieelarve jõuab konflikti kiire lahendamise korral vastu võtta selle aasta 19. detsembril.

Hetkel kuum