23. detsember 1997 kell 22:00

Nõudkem tänapäevast tarkvara!

Arvutigraafika on osa minu igapäevasest töökeskkonnast, mistõttu silmanurgast läbi vilksanud teade «CorelDraw 8.0 juba müügil!» täidab mu hinge õudusega, sest mis müügil, seda ostetakse ning lõpptulemuseks on ikka ja jälle see, et ühel päeval toob keegi meile trükikotta faili, mis on selle programmiga tehtud. Kuivõrd siis on juba hilja teha arusaamatut nägu ja küsida: «Kes teile üldse ütles, et seda programmi võiks töötegemiseks kasutada?», selgitaks veidi oma negatiivse suhtumise tagamaid.

Nimelt alates neljandast versioonist on Corelil kombeks paisata müügile sügavalt vigaseid tooteid ja neid siis järgneva aasta jooksul lappida. Selle parandusteaasta jooksul kuuleb aga kindlasti asjaomastes ringkondades tihti arutlusi teemadel «Huvitav küll, tahtsin teha seda, aga miskipärast ei tule see välja» ja minus sugeneb kartus, et tegemist on lihtsalt ühe masohhismi erivormiga. Probleem pole suur, kui joonistatu majast välja ei liigu, sest lõppude lõpuks on see ikkagi igaühe enda asi, mille peale ta oma aega raiskab. Paraku on aga arvutigraafikaga nii, et lõpptulemus läheb kas trükki või lõigatakse kilesse ja kleebitakse bussi peale ehk lühidalt öeldes -- keegi teine peab sellest failist lõpptulemuse kätte saama.

Hädad algavad sellest, mida karbi peal kõige rohkem kiidetakse ehk vingetest võimalustest luua eriefekte. Palju parem on, kui töö tegija alguses veidi pead murrab, muuhulgas on tulemus sedaviisi originaalsem.

Efektid on loomulikult vajalikud, aga neid on võimalik luua kas programmeerijate higi ja vaevaga kõiki kaanoneid jälgides või kirvemeetodil. Coreli puhul kasutatakse viimast. Mõtlemata töö trükitavusele, minnakse lihtsama vastupanu teed ja saadetakse optimeerimist tegemata printerile kaela mitu korda enam andmeid kui vaja, lootes, et küllap ta ikka toime tuleb. Ei tule ikka küll, aga see ilmneb reeglina alles siis, kui viimane kiire käes.

Minu kogemuse kohaselt nõuab iga uus CorelDraw versioon vähemalt oma hinnaga võrdse summa eest minu tööaega, et tema veidrustest aru saada. Lihtsam on kasutada varasemat versiooni.

Mida siis teha? Minu siiras soovitus on proovida konkurentide toodangut, sest lõpuks on see jõudnud ka PC-platvormile. Adobe Illustrator või Macromedia FreeHand, selles on küsimus. Seltsimehed, nõudkem müüjatelt tänapäevast tarkvara!

Hetkel kuum