6. jaanuar 1998 kell 22:00

Võimsuse kasvul pole piire

Hakkab juba natuke kahtlane tunduma arvutifirmade ja tarkvarafirmade võidujooks aina suuremate võimsuste järele: installeerid oma pealtnäha veel kaasaegsesse arvutisse uut tarkvara ja avastad: seni kiirest ja korralikust arvutist on saanud aeglane ja kauamõtlev. Ja kui lähed arvutipoodi oma arvutile laiendust otsima, selgub, et 486-protsessoriga töövahendi võib juba ammu vanarauaks viia, sest juppe temale saab vaid mõnest lammutuskojast ja tavaline MMXita Pentium on juba eelmise aasta sügisest tootmisest maas.

Kuhu siis niimoodi jõutakse?

Arvutihinnaindeks jõudis 1998. aasta alguseks 200megahertsise MMX-laiendusega protsessorini, üle 2GB kõvakettani ja 32MB mäluni, sest alla selle pole enam tegemist keskmise kontoriarvutiga, vaid minimaalse tööriistaga, mida arvutipoes pakutakse. Ehkki tavalist tekstitöötlust saab kuidagimoodi ka 486-arvutiga teha, räägivad arvutitootjad juba multimeedia hädavajalikkusest kontoris, lisaks võrgukaardile ka CD-mängija olemasolust standardkonfiguratsioonis (sest müügimehel on ehk iga päev vaja emafirma andmekataloogi CD pealt laadida), ja kui juba üks tavaline uuem jookse-hüppa-mäng tahab kõvakettalt 60 megabaiti ruumi, siis peab ikka mitu gigabaiti asjaliku töötarkvara jaoks varuks olema küll.

32MB mälu jõudis arvutihinnaindekasi konfiguratsiooni sellepärast, et mälude hinnad on tunduvalt langenud ja langevad veelgi. Ja parem juba kohe võtta rohkem, kui pärast aeglast arvutit kirudes poodi uust mälu ostma minna.

Hinnaindeks läheb tõusuteed, sest konfiguratsioon muutus samal ajal tõsisemaks, järgmisel kuul selgub aga juba hinnamuutus sama konfiguratsiooniga ja siis on ehk langust oodata. Võib öelda, et vana konfiguratsioon (Pentium 166 MMX, 16 MB mälu, 1,6 GB HDD jne) on veelgi tunduvalt odavamaks läinud, kuid igast poest sellist arvutit enam ei pruugi leida. 1998. aasta aga saab vähemalt 400MHz Pentiumi protsessori turuletuleku aastaks, ja sealtmaalt ei kulu kindlasti enam palju aega ka selle protsessori töölauale jõudmiseks. Monitor, nagu ikka, jääb ka uuel aastal esialgu muutumatuks.

Eestis toodetud arvuti:

18 240 kr

Välismaal toodetud arvuti:

23 329

protsessor: 200 MHz MMX

monitor: 15» 1024x768, min 80 Hz

mälu: 32 MB

graafikakaart: min 2M mälu

kõvaketas: 2,5 GB (2,1 GB)

tarkvara: Windows 95

kaasas: hiir, Eesti klaviatuur

Hetkel kuum