9. juuni 1998 kell 22:00

Maapanga lõppvaatus Valitsus loobus päästmisest

Kahe aktsiaemissiooniga ja allutatud laenudega panka tuua plaanitud 160 miljonit krooni lahendanuks kriisi, tõdesid Agu Lellep ja Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann. Valitsus ei jõudnud nii kiiresti tegutseda, kui olukord nõudis, või ei olnud riigil suurt soovi olla Maapanga omanik, otsis Kuusmann põhjuseid, miks riik ei sekkunud kriisi.

Lellepi sõnul oleks valitsus pidanud raha eraldamiseks täpselt teadma, mis pangas toimus. «Selles olukorras ei saanudki valitsus teisiti otsustada,» märkis Lellep.

Andrus Kuusmanni kinnitusel oli Eesti Pangal Maapangas toimuvast pilt selge, sest viimased pool aastat oli Maapank pangainspektsiooni erijärelevalve all. «Püüti leida pehmet lahendust, et mitte asja nii kaugele lasta,» selgitas ta. Laupäeval selgus, et ei ole võimalik Maapanka ühelegi teisele pangale üle anda ega rekapitaliseerida, tõdes Kuusmann.

Ametlikult kinnitamata andmetel jäi reede õhtul Maapanka täitmata maksekorraldusi kümnetes miljonites kroonides rohkem, kui oli raha. Kuusmanni kinnitusel ei olnud Maapanga litsentsi peatamise põhjus täitmata maksekorraldused. «Otsuse põhjus oli usaldusnormatiivi rikkumine ehk omavahendite puudus,» lausus Kuusmann.

Maapanga saneerimiskava järgi pidanuks Maapanka kummastki aktsiaemissioonist lisanduma 50 miljonit krooni, kummagi emissiooni juurde oleks lisatud täiendavalt ka 30 miljoni kroonine allutatud laen.

Aprillis Maapanga aktsionäride üldkoosolekul välja kuulutatud esimeses aktsiaemissioonis märkisid aktsiaid 35 miljoni krooni eest Nordika Kindlustus ja 15 miljoni krooni eest ärimees Neinar Seli firma Rondam, 30 miljoni kroonise allutatud laenu toonuks panka Hüvitusfond, seda aga tingimusel, et aktsiaemissioon on lõppenud. Emissioon on seni lõpetamata, sest Neinar Seli loobus investeeringust.

Loobumisotsuse põhjustas Maapanga endine juhatuse esimees Arvo Sarapuu, kes ei lubanud tutvuda Eesti Panga ettekirjutustega, ütles Seli eile. «Ma ei ole harjunud riske nii võtma,» põhjendas ta. Seli sõnul soovitas tal ettekirjutustega tutvuda pangainspektsiooni esindaja.

Arvo Sarapuu on varem väitnud, et Seli tahtis hankida panga laenutegevust kajastavaid andmeid, mis on konfidentsiaalsed. «Sain kinnitust, et Maapank ei ole avatud ettevõte,» märkis Seli.

«Ma ei taha kanda Maapanga hukutaja mainet,» lisas Seli.

Maapanga nõukogu ja juhatus otsustasid üleeile hommikul teha aktsionäridele ettepaneku pank vabatahtlikult likvideerida. Aktsionäride erakorraline üldkoosolek on 18. juunil.

Hetkel kuum