6. august 1998 kell 22:00

Vene maksuamet pitsitab naftafirmasid

Venemaa kütuse- ja energeetikaministeeriumi andmeil võivad Venemaa naftasektori kahjud nafta hinna languse tagajärjel tänavu kasvada kuni 58 miljardi rublani (9,2 miljardit dollarit).

Grupp Vene naftafirmasid eesotsas Lukoiliga kutsus valitsust ja president Boriss Jeltsinit läinud kuul kergendama naftafirmade maksukoormat, mis tootjate sõnul pärssivat kõige olulisema majandussektori tegevust.

Sel nädalal toimunud kohtumisel otsustati lähipäevil maksuküsimuse arutamiseks moodustada erikomisjon, kuhu kuuluvad ministeeriumide, maksuameti ja suuremate naftafirmade ning samuti maailmapanga esindaja, keda eelkõige huvitab firmade suutlikkus oma võlgu tagasi maksta.

Eile teatas Vene maksuamet, et on andnud korralduse kolme suure naftafirma -- Sidanko, Onako ja Ida naftakompanii varade arestimiseks.

«Maksuamet andis korralduse kõikide vahendite rakendamiseks, et maksuvõlgu sisse nõuda,» ütles võlgade sisenõudmise osakonna juhataja Vladimir Popov.

«Tegemist ei ole sõja kuulutamise, vaid läbimõeldud programmiga suurte maksuvõlglastega asjaajamiseks,» ütles Popov.

Popovi sõnul algab varade arestimine juhtkonnale kuuluvate hoonete, korterite ja autode arestimisega.

Peale selle on valitsus ähvardanud ligi kolmandiku võrra kärpida Sidanko ja Onako ekspordikvoote, kui nad oma võlga maksuametile ei tasu.

Sidanko võlgneb riigile 737,8 miljonit ja Onako 214,5 miljonit rubla. Popovi sõnul on järjekorras järgmine erastamist ootav Rosneft.

Võlgadele ja maksuprobleemidele vaatamata on Venemaa 200 suurema turuväärtusega firma edetabeli esikümnes üheksa gaasi- ja naftasektori firmat.

Moskva väljaande Kommersant hinnangul oli Venemaa juhtiv firma juuli alguse seisuga Gazprom 11,1527 miljardi dollarilise turuväärtusega, järgnesid Lukoil (5,6245 mld), Vene ühendatud energiasüsteem (5,3558 mld), Jukos (2,5544 mld), Sidanko (1,9174 mld), Sibneft (1,5803 mld), Surgutneftegaz (1,5225 mld) ja Slavneft (1,426,2 mld). BNS-REUTERS-ÄP

Hetkel kuum