17. august 1998 kell 22:00

USA intresside tõus liiga riskantne

«Aasiast ja Venemaalt johtuv torm rahvusvahelistel finantsturgudel on peamine tegur, mis piirab USA keskpanga võimalusi intressimäärasid muuta,» kommenteerisid analüütikud, ennustades intresside püsimist samal tasemel vähemalt septembri-oktoobrini.

USA keskpanga avatud turu komitee arutab intressimäärade küsimust oma tänasel istungil. Intressimäärad pole muutunud 1997. a maist saadik, mil üleöölaenude intresse tõsteti 5,5%-le.

USA keskpanga esimees Alan Greenspan hoiatas läinud kuul kongressi ees esinedes, et keskpangal tuleb intresse tõsta, kui inflatsiooniline surve USA majanduses kasvab. Ehkki see samm võib Aasia probleeme veelgi teravdada, on USA majandusele ohtlikum kodumaise inflatsiooni kasv, ütles Greenspan.

Nendest väidetest hoolimata leiavad analüütikud, et maailmamajanduse seisukohalt oleks USA intresside tõstmine praegu liiga riskantne. Sellisel juhul liiguks veelgi suurem hulk kapitali dollarisse Aasiast ja Venemaalt eemale.

Hoolimata pingelisest olukorrast USA tööturul ning palkade tõusust ei tähenda intressimäärade samaks jätmine USA keskpangale praegu olulist riski. Viimastel andmetel tõusis tarbijahinnaindeks aasta arvestuses vaid 1,7 protsenti.

Ehkki tugev kodumaine nõudlus ning palgatõus suruvad hindu üles, aitavad majandusraskused maailma muudes riikides inflatsiooni vaos hoida.

Sedamööda, kuidas investorite raha on voolanud dollarisse, on selle ostujõud tõusnud, importkaubad aga järsult odavnenud, sundides ka USA tootjaid konkurentsis püsimiseks hindu kärpima. Aasia riikide majanduslangus on alla viinud nafta ja muude toorainete hinnad, sest nõudlus on järsult vähenenud.

Mõne analüütiku sõnul on USA keskpanga hoiatuste eesmärk jahutada USA börsi. Alan Greenspan on juba pikka aega kasvava börsimulli pärast muret tundnud.

Samas on Dow Jones'i indeks 17. juuli kursirekordist langenud vähemalt 10%, vähendades veelgi põhjust intressimäärade tõstmiseks. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum