23. august 1998 kell 22:00

Devalveeris rubla

George Sorose üleskutsele rubla devalveerida reageerisid eitavalt nii Venemaa keskpank kui ka Jeltsin isiklikult, kes talle omasel raiuval moel kinnitas, et neil juttudel pole alust. Ometi peeti peaminister Kirijenkoga kiire nõupidamine ja läinud esmaspäeva hommik vapustas maailma otsusega lasta rubla kursi kõikumisvahemik oluliselt laiemaks.

Vene rubla devalveerimine viis Eestis ärevusse eeskätt need ettevõtjad, kes toodangut Venemaale ekspordivad -- toiduainetööstuse ja turvavööde tootja Norma. Enamik lepinguid on aga sõlmitud dollari alusel ja probleemid tõenäoliselt kohe ei ilmne.

Kuna aga Vene tarbijate ostujõud importkaupade suhtes väheneb, võib juhtuda, et meie toiduainete eksportijatel tuleb tootmismahte vähendada. Või alandada toote omahinda, st põllumajandustoodete kokkuostuhindu.

Samas on Venamaa tollitõkked eksportööre juba karastanud. Baltika juhatuse esimees Meelis Milderi sõnul on imelik, kui Vene majanduses on mõnda aega stabiilsus.

VAZide tootmine vist veel ei lõpe. Süüa tahab ka Vene inimene ja Eesti tooted on seal hinnatud. Tõsisem küsimus on analüütikute ennustatud intressimäärade tõus Eestis. Samuti see, mida pidas tõenäoliseks Svenska Handelsbankeni asepresident Bo Kragh: et mõni suur finantsorganisatsioon võib kasutada juhust hakata töötama Eesti krooni vastu. Maailmaturg vaatab Baltikumile, nagu oleks see tihedamalt seotud Vene ja Aasia finantsturgudega, kui me ise arvame.

Hetkel kuum