25. august 1998 kell 22:00

Liidrid löövad massiga

Alla kahe punkti pole Äripäeva pangareitingu keskmine varem kunagi olnud. Suurele, ligi punktisele langusele viis eeskätt ühinenud Hansapanga reitingu paranemine, mis liitpanga osakaalu arvestades saabki edaspidi määravaks teguriks. Hansa kahe kuu bilansside võrdlemisel pole siin suurt mõtet, kogu võit tulebki turuosa järsust suurenemisest ehk bilansimahu 89% kasvust.

Ühispangale seevastu on liitumine toonud kaasa reitingulanguse, sest turuosa kasvust saadud edu söövad ära viletsam likviidsus ning aktsia tulususe langus.

Ainus, kes Hansapanga kõrval oma tulemust parandas, oli Tallinna Äripank, mille reiting esmakordselt alla 10 punkti jõudis. Eesti pisim pank on taas bilansimahtu veerandi võrra kasvatanud ning sealt tuleb ka suurem osa reitingutõusust. Aasta algusest on panga bilanss enam kui kahekordistunud, seda põhiliselt tänu uutele ning kiirelt välispankadesse edasi paigutatavatele deposiitidele. Äripanka reitingus 5. kohal näha on siiski pisut üllatav.

Pangandusturu jagamine jõuab lõpusirgele. Laud on kaetud ja suured välispangad võtavad juba selle ääres istet. Investeerimispank on end nüüdseks kaunilt serveerinud, nelja väiksema panga seas võib aga ehk veel mingit koondamist tulla -- nende ühekaupa neelamine on liiga tülikas ega tasu end ära. Ses mõttes on huvi ERA-panga väikeettevõtlusambitsioonide suhtes mõistetav.

Esikolmikusse ilmus päris uus nimi -- Investeerimispank tõrjus välja Forekspanga. Hansapanga tõus liidriks oli ühinemiste eel ehk aimatav.

Hetkel kuum