22. september 1998 kell 22:00

Maapanga parlamendikomisjon hakkab otsima süüdlasi

Riigikogus oli eile esimesel lugemisel opositsiooni esitatud otsuse eelnõu Maapanka riigi raha paigutamise asjaolude uurimise komisjoni moodustamise kohta.

Maaliidu esimehe Arvo Sirendi hinnangul jätab opositsiooni eelnõu kõrvale need, kes Maapanga pankrotis tegelikult süüdi on. Sirendi sõnul viitas mitu riigikogu liiget ka sellele, et eelnõu algatajatest on Isamaaliit seotud Maapanga juhi Tiit Argega ning Reformierakonnas on hulgaliselt Eesti Panga nõukogu liikmeid.

«Meie otsime süüdlasi just Maapanga omanike ja juhtkonna seast,» põhjendas Sirendi omapoolse eelnõu esitamist. Maaliidul jäi Maapanka 1,6 miljonit krooni erakonna raha, mis muudab keerulisemaks valimiskampaania korraldamise.

«Paljud Maapanga juhid on maaerakondade esindajatega juba vestelnud ja meile hakkab juba selgeks saama, millal algas Maapanga krahh, kui kaua panka kunstlikult elus hoiti ja kui suured vargad on need, kes panga kõri lõplikult läbi närisid ja iseennast rikastasid,» väitis Sirendi, kuid lisas, et tal pole volitust välja öelda konkreetseid nimesid.

Maaliidu poolt Maapanga pankrotini viinud süüdlaste väljaselgitamiseks esitatud otsuse eelnõu võiks Isamaaliidu fraktsiooni aseesimehe Jüri Adamsi hinnangul käsitleda opositsiooni eelnõu ühe parandusettepanekuna.

Eile katkes komisjoni moodustamise eelnõu arutelu riigikogu tööaja lõppemise tõttu ja jätkatakse täna. Eelnõu on kavas vastu võtta järgmisel nädalal.

Pankrotistunud Maapanka jäi riigi ja omavalitsuste raha koos hoiuste hüvitamiseks eraldatud rahaga kokku 871 miljonit krooni.

Hetkel kuum