4. oktoober 1998 kell 22:00

Dollari paaniline müük jätkub

Valuutaturgudel jätkus paaniline dollarimüük ka reedel. Dollari kurss tegi taas uue rekordi, langedes viimase 20 kuu madalaima kursini, s.o 1,6276 Saksa margani (13,021 krooni). Nädala jooksul kaotas Ühendriikide valuuta 3,7 protsenti oma väärtusest. ?veitsi frangi suhtes oli kaotus veelgi suurem -- 4 protsenti. Turud on järjest enam veendunud, et teisipäeval 0,25 protsendi võrra langetatud USA Föderaalreservi intressimäär pole piisav. Kostab ka hääli, et Fedi intresside langetamine polnud mõeldud mitte Ühendriikide ja maailma majanduse tervendamiseks, vaid üksnes aktsiahindade kiire languse peatamiseks Wall Streetil. Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus kahel järjestikusel päeval üle kahe ja poole protsendi. Tehnoloogiasektorile orienteeritud Nasdaq sattus neljapäeval päris vabalangusse -- päev lõpetati neljaprotsendilise langusega.

Dollarit surusid alla ka reedel avaldatud oodatust nõrgemad USA tööhõivenäitajad, mis süvendasid Ühendriikide majanduskasvu aeglustumise kartust. Turud olid väga tundlikud nädalavahetusel toimuva seitsme juhtiva tööstusriigi rahandusministrite ja keskpankade juhtide kohtumise pärast. Nädalavahetusel oli koos ka rahvusvaheline valuutafond (IMF). IMF alandas globaalse majanduskasvu prognoosi seniselt 3,1 protsendilt 2,0-le, seejuures valuutafondi sõnul on prognoos optimistlik.

Leedu rahandusministeerium teatas reedel, et valitsus soovib jätta litt seotuks dollariga vähemalt 1999. aasta lõpu või 2000. aasta alguseni. Keskpank soovis järgmise aasta keskel liti sidumist valuutakorviga, mis koosneb võrdselt eurost ja dollarist.

Hetkel kuum