22. oktoober 1998 kell 22:00

Investorid äratati talveunest

Eile hommikul lõi kohaliku aktsiaturu kihama Postimehe kaanelugu Rootsi panganduskontserni SEB Eesti Pangale esitatud soovist omandada kolmandik Eesti ja Baltimaade suuruselt teisest pangast Ühispangast.

Börs peatas kauplemise Ühispanga aktsiaga kuni täiendavate kommentaaride saamiseni. Kui pank teatas, et ei kommenteeri kuuldusi, taasalustati kell 11.00 kauplemist.

Ühispanga aktsia avanes 27 kr tasemel ehk ligi 24% kolmapäevaõhtusest sulgemistasemest kõrgemal. Investoritel oli veel värskelt meeles, mis toimus Hansapanga aktsiaga septembris, mil Swedbank ja SEB mõlemad üritasid saada strateegilist osalust pangas. Sama stsenaariumi võimalik käivitumine Ühispanga puhul ärgitas muidu juba talveunne suikunud investorid. Ootamatult ligi 25% kerkinud aktsia hind ei peletanud investoreid eemale. Hind õhtuks küll veidi langes, aga kauplemine Ühispanga aktsiaga oli äärmiselt elav.

Kuigi ükski allikas eile veel SEBi huvi ei kinnitanud, reageerisid investorid informatsioonile kui kindlale sündmusele. Tegelikult on SEBi huvi Ühispanga vastu küllalt loogiline ja sellel teemal on juba ka varem spekuleeritud. Ainus mõeldav partner SEBile Eesti pangandusturul on hetkel just Ühispank. Raha osaluse omandamiseks peaks Rootsi pangal jätkuma, seda näitas ta juba võitluses Hansapanga pärast. Lisaks sai SEB kasu oma ligi 20protsendise Hansapanga osaluse müügist Swdbankile. Raske on siiski uskuda, et üritatakse taas 30protsendilist osalust turult kokku osta. Kuna huvi investori kaasamiseks on mõlemapoolne, on üks võimalikke lahendusi aktsiate emiteerimine.

Börsi tähelepanu koonduski eile Ühispanga aktsiale. Ülejäänud börsisüsteemi aktsiatega jäi kauplemine endiselt tagasihoidlikuks. Börsi päevakäive ulatus 24,36 mln kroonini, millest Ühispank andis 16,41 mln krooniga üle kahe kolmandiku. ÄP indeks kerkis päevaga 3,06%, 298,77 punktile. Ka indeksi tõusu juures oli peamiseks mootoriks just Ühispanga aktsia, mille hind päeva kokkuvõttes kosus 18,2%.

Hetkel kuum